Hollandalı gemi sahibi Lenten Scheepvaart tarafından Concordia Damen'de sipariş edilen Antoine, başarılı deniz denemelerinin ardından hizmete açıldı. Gemi şimdi hâlihazırda kurulu olan hidrojen yakıt hücresiyle birlikte çalışacak bir dağıtım panelinin kurulumunu bekliyor.

Tuz taşıyacak

Kuru yük gemisi, çeşitli endüstrilere yönelik temel kimyasalların üretiminde faaliyet gösteren Avrupalı ​​bir firma olan Nobian için tuz taşıyacak. Lenten Scheepvaart yıllardır Delfzijl'den Botlek'teki Nobian fabrikasına tuz taşıyor. Şirket bu tuzu, diğer şeylerin yanı sıra, artık ürün olarak hidrojenle birlikte klor-alkaliye dönüştürüyor. Klor-alkali üretim sürecinde üretilen hidrojen, yakında Antonie'nin temiz yakıtını oluşturacak. Artık Delfzijl'de bir sübvansiyonla bir hidrojen bunker istasyonu inşa edildi.

Husilerden 'Akdeniz' tehdidi Husilerden 'Akdeniz' tehdidi

Salı günü Hollanda kralı, Almanya'ya yapılacak ekonomik hidrojen misyonunun bir parçası olarak Duisburg'daki gemiyi ziyaret etti.

Hidrojenin Hollanda denizcilik endüstrisindeki kullanımı şu anda ön planda. Hem araştırma enstitüleri ve hibe sağlayıcılar hem de yeni kurulan şirketler ve köklü şirketler, hidrojen üretimi, depolanması ve kullanımı alanında çeşitli çalışmalar yapıyor. 

Editör: Haber Merkezi