İMEAK Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi, Körfez Ticaret Odası ve Kocaeli Üniversitesi Ali Rıza Veziroğlu Meslek Yüksekokulu işbirliğinde, mesleki eğitimdeki kalitenin arttırılıp, nitelikli iş gücünün oluşturulması amacıyla ‘Fırsatlarla Dolu Bir Gün: Sektör ve Üniversite Kariyer Buluşması’ adı altında kariyer günleri programı düzenlendi.

Üniversitenin konferans salonunda ilki gerçekleştirilen etkinliğe Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Faruk Çelik, Körfez Ticaret Odası (KTO) Meclis Başkanı Güngör Ayhan, KTO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Öztürk, İMEAK Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Doğusel, KOÜ Ali Rıza Veziroğlu Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. İsmail Özbay, Kocaelispor Başkanı ve Durulsan Makine Yönetim Kurulu Başkanı Recep Durul, üye firma temsilcileri ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Etkin bir kariyer buluşması oldu

Söz konusu sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde İMEAK Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi ve Körfez Ticaret Odası kayıtlı üye firmaları ile öğrenciler buluşturuldu. Meslek eğitim, staj ve istihdam arayışında olan öğrencilerin profesyonel hayata geçişlerini kolaylaştırmak, öğrencilerin mezun olacakları programlara uygun sektör ve kuruluşları tanıtmak, bilgi ve becerilerini geliştirmek, sektörel işgücü arayışına destek olunması amaçlandı. Bu etkinlikte firma temsilcileri ile öğrenciler, işe alım süreçleri ve kariyer süreçleri ile alakalı bilgi alışverişinde bulundu.

İsmail Özbay

“Başkanlarımıza teşekkür ediyorum”

Programın açılış konuşmasını yapan KOÜ Ali Rıza Veziroğlu Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. İsmail Özbay, “Bugün ilkini gerçekleştirdiğimiz kariyer günleri etkinliğimizin hem iş dünyamıza hem okulumuz öğrencilerine hayırlı olmasını diliyorum. İMEAK Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubemiz ile Körfez Ticaret Odamızın sayın başkanları ve yöneticilerinin yapmış olduğumuz girişime destek vermeleri çok önemliydi. Huzurlarınızda hem Vedat Doğusel Bey’e, hem de Recep Öztürk Bey’e teşekkürlerimi sunuyorum. Eminim ki öğrencilerimiz ve Körfez ilçemizde hizmet veren firmalarımız el ele vererek ortak adım attığımız kariyer gününden memnun ayrılacaktır” dedi.

Vedat Doğusel

Doğusel: Sizler bizim geleceğimizsiniz

Etkinliğin iştiraklerinden olan İMEAK Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Doğusel ise “Şube olarak her türlü sosyal sorumluluk projesinin yanında olmaya elimizden geldiğince gayret ediyoruz. Denizciliğin başkenti Kocaeli’de yapılan yatırımların bizlerin ve gençlerimizin önünü açması konusunda bir bütünlük sağladığı düşüncesindeyim” dedi. Doğusel, “Bugün Körfez ilçemizde ilk kez yaptığımız kariyer gününün ilçemize, şehrimize ve ülkemize çok faydalı olacağı görüşündeyim. Sizler bizim geleceğimiz, bayrağı daha ileri taşıyacak nesillerimizsiniz. Sizlere güveniyor, geleceğinizi kurmak adına yanınızda olduğumuzu bilmenizi istiyorum” ifadelerini kullandı.

Recep Öztürk

Gençlere ‘kendinizi geliştirin’ tavsiyesi

Doğusel’in ardından kürsüye gelen Körfez Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Öztürk, gençlerin iş dünyasına yönlendirilmesinin bu tür etkinlikler ile daha anlamlı ve faydalı olduğunu belirterek, “Üniversitemiz ve İMEAK Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubemiz ile işbirliği içerisinde çok güzel bir organizasyona imza attığımızı görüyorum. Bu, salonu dolduran öğrencilerimizin gelecekleri açısından çok değerli. Biz her ne kadar yanınızda olup sizlere destek verecek olsak da, en önemlisi sizlerin kendinizi geliştirmeniz ile alakalı. Sizlere güvenimiz ve inancımız tam. Kariyer günlerinin şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Mavide Bilim Projesi 19 Mayıs'ta çocuklar ve gençlerle buluşuyor Mavide Bilim Projesi 19 Mayıs'ta çocuklar ve gençlerle buluşuyor

Ömer Faruk Çelik

“İş dünyasının ipuçlarını gördünüz”

Son olarak düzenlenen programda söz alan Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Faruk Çelik oldu. Çelik şunları söyledi: “Öncelikle bu etkinlikte emeği geçenleri kutluyorum. Salona girmeden önce öğrencilerimiz ve firma yetkililerimiz ile birebir konuşma fırsatım oldu. Gerçekten de her iki taraf için de çok faydalı olduğu bir gerçek. Gençlerimiz, iş dünyasında nasıl başarılı olabileceklerinin ipuçlarını bence burada gördüler. Bu organizasyon, kendileri için büyük bir şans diye düşünüyorum. İMEAK Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubemize, Körfez Ticaret Odamıza ve Meslek Yüksek Okulumuza başarılı girişimlerinden dolayı teşekkür ediyorum.”

 Program soru-cevap bölümüyle devam etti. Ardından ise öğrenciler ile firma temsilcileri açılan standlarda bir araya gelerek, staj ve istihdam olanaklarını görüştüler.

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi