Posidonia Denizcilik Fuarı sona erdi Posidonia Denizcilik Fuarı sona erdi

Dünyanın en prestijli denizcilik fuarı Posidonia 2024, sektörün tüm paydaşlarını bir araya getirmeye devam ediyor. 3 Haziran’da kapıların açan fuara çok sayıda Türk firma da katılım sağlıyor.

İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran ve DTO heyeti de Posidonia 2024 Uluslararası Denizcilik Fuarı’nı ziyaret ve bölgede sektörel temaslarda bulunmak üzere Atina’da bulunuyor.

DTO Başkanı Tamer Kıran, TOBB Türkiye Denizcilik Sektörü Meclis Başkanı Recep Düzgit, İstanbul Yat ve Gemi İhracatçıları Birliği Başkanı Cem Seven, İMEAK DTO Meclis Başkanı Başaran Bayrak ve Yönetim Kurulu Üyeleri Barış Dillioğlu, Barış Türkmen, İsmail Görgün, Burak Akartaş, Ahmet Can Bozkurt ve Gemi Brokerleri Derneği Başkanı İsmail Şahin’den oluşan heyet stantları gezerek, sergilenen ürünler hakkında bilgi aldı.

Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Çağatay Erciyes de heyetle birlikte Türk stantlarını gezerek şirket yetkilileriyle sohbet etti.

Fuar kapsamında bir dizi ziyarette bulunacak olan DTO heyeti daha sonra Yunan Armatörler Birliği’ni de ziyaret etti. Burada Armatörler Birliği Başkanı Melina Travlos ile bir araya gelen Oda heyeti, iki ülke arasındaki sektörel işbirliği imkânlarını ve sektördeki gelişmeleri değerlendirdi.

Tamer Kıran: Türk-Yunan denizciliği hakkında fikir alışverişinde bulunuyoruz"

DTO Başkanı Tamer Kıran, fuarda 7DENİZ’e özel açıklamalarda bulundu.

Fuar kapsamında çeşitli ziyaretler gerçekleştireceklerini söyleyen Başkan Kıran, “İlk ziyaretimizi Yunan Armatörler Birliği’ne yaptık. Ardından Yunan Deniz Ticaret Odası’nı ziyaret edeceğiz. Burada International Maritime Union kuruluşu var, onlarla bir araya geleceğiz. Hepsiyle Türk-Yunan denizciliği ve dünyada süregelen gelişmeler hakkında fikir alışverişinde bulunuyoruz. Özellikle Yunan armatörlerle hemen hemen aynı bakış açılarına sahibiz” dedi.

Büyükelçilikte hem DTO hem GİSBİR sponsorluğunda bir resepsiyon düzenleneceğini söyleyen Başkan Kıran, “Ciddi bir katılım olacak. Yunanistan Ulaştırma Bakanı da katılacak. Çok sayıda Yunan davetli de olacak. Hem bizim üyelerimiz hem Yunanlar için fikir alışverişinde bulunma, tanışma, belki potansiyel yeni işbirlikleri için güzel bir imkan olacaktır” ifadelerini kullandı.

2 yılda bir yapılan Posidonia Denizcilik Furarı’nın ilk defa 1969’da düzenlendiğini ifade eden DTO Başkanı şunları söyledi: “Yunan bir beyefendiyle konuşurken ‘İlk defasında böyle bir fuar yapacağız ama nasıl olacak dedik, ama buralara geldi’ dedi. Bizim de alacağımız bir ders var. Hiçbir şey ilk doğduğu andan itibaren ileri seviyede olmuyor ama değer verilir, ihtimam gösterilir, çalışılırsa çok farklı boyutlara gidebiliyor. Fuara 35 bin ziyaretçi bekleniyor. 2 binin üzerinde katılımcı var. Türk firmaların katılımı çok yoğun. Alt firmalarla birlikte 70’e yakın Türk firmanın katılımı var. Bize de ilham kaynağı olan bir ortam.”

Ziyaretlerin ardından Türk firmalar dün saat 18.00'de DTO tarafından düzenlenen resepsiyona katıldı.

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi