Bangkok Limanı taşınacak Bangkok Limanı taşınacak

BAE merkezli dünyanın en büyük liman operatörlerinden DP World, Evyap Limanı ve Yarımca Limanı'nın satın alınmasına ilişkin basın açıklaması yaptı. Liman devi açıklamasında işlemlerinin tamamlanmasının ardından Evyap Limanı'nın yüzde 58'ine, Evyap Grubu'nun ise DP World Yarımca'nın yüzde 42'sine sahip olacağını belirtti. 

DP World tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle:

"DP World (BAE) ve Evyap Grubu (Türkiye), DP World Yarımca Limanı ve Evyap Limanı arasında stratejik bir sermaye ortaklığı kurulması konusunda anlaştı. Bu ortaklık, konteyner limanlarının geliştirilmesine ve Marmara Bölgesi’ndeki verimliliğin artırılmasına odaklanarak ticaret altyapısını geliştirmeyi ve büyütmeyi amaçlamaktadır.

DP World'ün küresel uzmanlığı ile Evyap Grubu'nun yerel ticari gücünü bir araya getiren ortaklık, tedarik zinciri çözümlerini geliştirmeyi hedefliyor. Bu iş birliği, verimliliği artırmayı, geri dönüş sürelerini azaltmayı, güvenliği sağlamayı ve hizmet yelpazesini genişleterek Türk ticaretine fayda sağlamayı da hedefliyor.

İşlemlerin tamamlanmasının ardından DP World, Evyap Limanı'nın yüzde 58'ine, Evyap Grubu ise DP World Yarımca'nın yüzde 42'sine sahip olacak. Yeni işletme DP World Evyap olarak adlandırılacak.  Süreç hakkında Rekabet Kurumu’nun değerlendirmesi devam etmektedir. 

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi