Turizm kenti Antalya’da iki gün boyunca etkili olan alan sağanak yağış hayatı olumsuz etkiledi. Suların yükselmesi trafikte aksamalara neden oldu, bazı araçlar su birikintilerinde ilerlemekte güçlük çekti. Alt geçitler de sular altında kaldı, yolda kalan bir kamyonu iş makinesi çıkardı. Yağış, sabaha karşı etkisini kaybetti. Saatteki hızı 60 kilometreyi bulan şiddetli rüzgar ve fırtına cadde sokakları ağaçları devirdi, otomobillere zarar verdi.

Konyaaltı Sahili'ndeki dev dalgalar plajları adeta yuttu. Kıyıdaki bazı küçük kulübeler su altında kaldı. Fırtına en çok Kaleiçi Yat Limanı’na zarar verdi. Oluşan dev dalgalar Atatürk Parkı boyunca uzanan falezleri dövdü. Dalga boyu falezleri aştı ve yukarıdaki evlere ulaştı. Yat Limanı ve Konyaaltı sahilinde bulunan falezlere çarpan dalgalar nedeniyle sular yaklaşık 30 metre kadar yükseldi. Limandaki mendirek üzerinden aşan ve falezlerden dönen dev dalgalar bağlı durumdaki tur ve balıkçı gemilerine zor anlar yaşattı. Deniz polisinin bulunduğu noktadaki kaldırım taşlarını yerinden söken deniz, yürüyüş yoluna kadar yükseldi. Beşik gibi sallanan tur teknelerini sahipleri ise olumsuzluk yaşanmaması için büyük çaba sarf etti. Gece boyu limandan ayrılmayan teknelerin sahipleri, tehlikeye rağmen çalışmalarını sürdürdü. Dev dalgalar limanın ortasına giden bir yürüyüş yolunun çökmesine neden oldu. Fenere giden mendireğin üzerinden aşan dev dalgalar balıkçı teknelerini savurdu. Bir balıkçı teknesinde 3 kişi tehlikeye rağmen ekmek teknesinin batmaması için mücadele verdi. Tüm çabalara rağmen halatı kopan ve açığa sürüklenen bir tur teknesi parçalanarak battı. Fırtına 2 küçük balıkçı teknesi de suya gömüldü. Ayrıca denizin falezlerle birleştiği noktada yoğun şekilde atık ağaç, tahta, odun parçasının olduğu görüldü. Antalya Büyükşehir Belediyesi itfaiyesi ekipleri ise dalgaya kapılma riskine rağmen, belediyenin 3 deniz otobüsünün emniyetini aldı.

"Çok korktuk"

Edremit Körfezinde sintine kaynaklı çevre kirliliği Edremit Körfezinde sintine kaynaklı çevre kirliliği

Çok büyük bir fırtına olduğunu belirten Ramazan Dilsiz,” Kaptan Acar isimli tekne battı. Allah yardımcıları olsun. Diğer teknelerde inşallah zarar görmez. 50’nin üzerinde tekne var. Dükkânlarımızda bir hasar yok. Biz de çok korktuk” dedi.

"Böyle dalga ve hava görmedim"

Akdeniz Yelkenli ve Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Abdullah Demircan,” 35 senedir limandayım böyle ne hava nede deniz gördüm. Koskoca teknemiz battı. Biz yıllardır söylüyoruz mendireğim yetersiz olduğunu. Mendireğin yükseltilmesini istiyoruz. Deniz şuanda yola çıkmış durumda. 50’ye yakın tekne var ama hepsi hasarlı, ikisi battı. Diyecek bir şey bulamıyoruz. Acil önlem alınması lazım. Gece yarısından beri mücadele veriyoruz. Doğayla bir yere kadar mücadele ediliyor. 30- 40 metre mendirek yapmak zor mu? Şu rezilliğe bakın. Biz mücadele etmeseydik 15 tekne daha batardı. Halat almaktan, tonozo çekmekten yorulduk” ifadelerine yer verdi.

Editör: Haber Merkezi