BIMCO, Kruvaziyer Hatları Uluslararası Birliği (CLIA), Uluslararası Deniz Ticaret Odası (ICS), Uluslararası Deniz Müteahhitleri Birliği (IMCA), INTERCARGO, INTERTANKO ve Petrol Şirketleri Uluslararası Denizcilik Forumu (OCIMF)  Güney Kızıldeniz ve Aden Körfezi'nde seyretmek için revize edilmiş güvenlik kılavuzu yayınladı.

İzmir'de plankton patlaması: 2 ilçede denizin rengi değişti İzmir'de plankton patlaması: 2 ilçede denizin rengi değişti

Husiler İsrail, ABD ve İngiltere'ye bağlı gemileri hedef aldıklarını iddia ediyor. Ancak bu bilgilerin doğruluğu ve saldırıya uğrayan gemilerin bağlantılarına ilişkin iddialarının geçerliliği sorgulanıyor.

Bu nedenle, bu bölgeden geçen tüm gemilerin, istenmeyen saldırılardan kaynaklanan ikincil hasar potansiyeli nedeniyle dikkatli olmaları tavsiye ediliyor. Gemilere yönelik başlıca tehditler arasında gemisavar füzeler, gemisavar balistik füzeler, suyla taşınan el yapımı patlayıcılar (WBIED) ve özellikle Yemen'in Kızıldeniz kıyılarına yakın geçişlerde insansız hava araçları yer alıyor.

Kılavuzda, "Zamanlamadan bağımsız olarak tüm geçiş boyunca gözcülüğün sürdürülmesi gereklidir" deniliyor.

Güncellenen kılavuz, bölgeden geçmeden önce geminin bayrak devletinden gelen ek tavsiyeleri de dikkate alarak kapsamlı bir gemi ve sefere özgü tehdit ve risk değerlendirmesi yapılması gerektiğini vurguluyor.

İsrail limanlarına uğrayan gemi operatörlerinin Husi güçleri tarafından kullanılma potansiyeli nedeniyle bilgi erişimini sınırlandırması, İsrail bağlantılı şirketlerden satın alınan gemilerin de güncel bilgileri yansıtacak şekilde sistemlerini güncellemesi gerekiyor.

Hem AIS açık hem de kapalıyken gemiler saldırıya uğradığından, AIS verilerinin sınırlandırılması ya da kapatılması bir geminin yerini tespit etmeyi zorlaştırsa da, bir saldırıyı önlemesi pek mümkün görünmüyor. Kılavuz, gemi sahiplerine ve işletmecilerine, AIS, LRIT ve radarlar gibi sensörleri kapatmanın sonuçlarını göz önünde bulundurarak, gemilerine yönelik riskleri düzenli olarak değerlendirmelerini ve rotalarını buna göre planlamalarını tavsiye ediyor.

Kılavuzda ayrıca Husilerin kontrolündeki limanlara yönlendirme talimatlarına uyulmaması tavsiye edilirken, Güney Kızıldeniz ve Aden Körfezi'nden geçişin ertelenmesine karar verilmesi halinde uygun bekleme alanlarına ilişkin yönlendirme yapılıyor.

Kılavuz, gemi sahiplerinin ve operatörlerin, BMP5 kullanımı da dâhil olmak üzere gemi sağlamlaştırma önlemlerini dikkate almalarını tavsiye ediyor ancak silahlı korumaların kullanımı konusunda uyarıda bulunuyor. Rehberde, "İstihdamlarını yönetirken dikkatli olunmalı ve katılım kurallarında tırmanma riski dikkate alınmalıdır" deniyor.

Editör: Haber Merkezi