Denizcilik Genel Müdürlüğünün Twitter hesabından yapılan açıklamada Türkiye çevre haftası kutlandı.Yapılan açıklamada şöyle denildi;

"Bakanlığımız deniz çevresini korumak amacıyla önemli çalışmalar yürütmektedir. Petrol ve kimyasal döküntülere müdahale konusunda yetkilendirdiğimiz 12 acil müdahale firmasının ve kıyı tesislerinin denetimi ve tatbikatları titizlikle gerçekleştirilirmektedir.

30 Ağustos 2021 tarihinde Sureye'nin Baniyas ilinde petrol kirliliği meydana gelmiş, 5312 sayılı kanunun verdiği yetkiye dayanarak Bakanlığımız koordanisyonunda kirliliğe başaralı şekilde müdahele edilerek kirlilik kontrol altına alınmıştır.

Kafkametler'in karaya çıkarılan kısımlarında inceleme yapılıyor Kafkametler'in karaya çıkarılan kısımlarında inceleme yapılıyor

Ayrıca Bakanlığımızca yürütülen "Yeşil Liman Sertifika Programı", "Denizcilik Sektörünün Dekarbonizasyonu" ve "Deniz Ticaret Filosunun Yenilenmesi" gibi projelerle  Türk denicliğinin yeşil dönüşümünün sağlanması ve uluslararası alanda rekabetçiliğinin korunması adına çalışmalarımız sürmektedir."   

7DENİZ
 

Editör: Haber Merkezi