Bülent Ecevit Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Öğrenci ve Mezun Derneği (BÜDEMDER) tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen OboChart II. Ulusal Karadeniz Denizcilik ve Lojistik Zirvesi sektörün önde gelen firmalarının yetkililerinin katıldığı oturumlarla KDZ. Ereğli Hüseyin Tatoğlu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

25-26 Kasım tarihlerinde gerçekleşen OboChart II.Ulusal Karadeniz Denizcilik Lojistik Zirvesi’nin açılışını KDZ. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık yaptı. Açılışta bir konuşma yapan Posbıyık, bu etkinliği düzenleyen BÜDEMDER yetkililerine ve emeği geçen herkese teşekkür ederek, “Sektör mensuplarıyla denizcilik öğrencilerinin bu tür etkinliklerde bir araya gelmesi çok önemli. Denizci bir ilçe olan KDZ. Ereğli’de öğrencilere yönelik her türlü çalışmada onların yanındayız. Denizcilik gibi önemli bir alanda eğitim alan öğrencilerin gelecekte kendilerini sektörde daha iyi konumlandırmaları için yapılan bu etkinlik çok kıymetlidir” dedi.

Türkiye’nin farklı illerinden gelerek etkinliğe katılan denizci öğrenciler, sektör mensuplarının sunumlarını ve oturumlardaki konuşmalarını dinleyerek gelecekteki meslekleri hakkında bilgi edindiler.  

Katılımın yoğun olduğu etkinlikte yapılan oturumlarla sektörün önemli isimleri sunumlarıyla ve sektördeki tecrübelerini aktararak katkıda bulundular.

Ekinliğin birinci gününde 3 oturum gerçekleşti. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Ulaştırma Hizmetleri Bölüm Başkanı Dr. Barış Demir moderatörlüğünde gerçekleşen günün ilk oturumda; MED Marine Operasyon Yöneticisi Kemal Aksoy, GİZ Shipping Genel Müdürü Mustafa İlker Yalçın ve TÜRKLİM Yönetim Kurulu Üyesi ve Limaş Liman Müdürü Dr. Kürşat Bal katıldı.

Arkas Holding Forwarder Grup Müdürü Galip Soykan moderatörlüğünde gerçekleşen günün ikinci oturumunda ise; Origin Logistics Genel Müdürü Yüksel Kahraman ve ShipsGo İş Geliştirme Müdürü Soner yer aldı.

AQUA Chartering Brokeri Fuat Var moderatörlüğünde gerçekleşen günün son oturumundaysa; Eksen Gemi Kiralama Brokeri Ümit Mercan, AQUA Chartering Kurucusu Melike Aysu Gürgan ve GLORY Shipping Genel Müdürü Mehmet Emin Gökçen yer aldı.

Sunumların ardından öğrencilerin sorularını yanıtlayan katılımcılar daha sonra öğrencilerle birlikte organizasyon kapsamında Ereğli Büyük Anadolu Hotel’de gerçekleştirilen akşam yemeği programına katıldılar.

Zirvenin ikinci gününe sunumlarla devam edildi. Etkinlikte bir sunum gerçekleştiren Türk Loydu Yönetim kurulu Başkanı Cem Melikoğlu, Türk Loydu’nun yapısı ve yürüttüğü faaliyetler hakkında bilgiler paylaştı. Melikoğlu, Türk Loydu’nun sadece denizcilik alanında değil birçok farklı sektör için klaslama yaptığını belirterek, denizcilik alanında da Türk Loydu’nun sayılı klaslama kuruluşları arasında yer aldığını kaydetti.

Etkinlikte Filyos Limanı hakkında bir sunum gerçekleştiren Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 13. Bölge Müdürü Doruk Erdem Öncebe, Filyos Limanı’nın belge ve ülke ekonomisi açısından katkılarından söz etti.

WISTA ile UTİKAD işbirliğinin ilk eğitimi 25 Ocak'ta WISTA ile UTİKAD işbirliğinin ilk eğitimi 25 Ocak'ta

Daha sonra Armatörler Birliği Cazibe Merkezi Üyesi, Akademik Komisyonlar Denizcilik Bölümü Başkanı Harun Şişmanyazıcı ve Art Tersanesi Genel Müdürü Salih Bostancı birer sunum gerçekleştirdi.

 

Günün son konuşmacısı ise KDZ. Ereğli İngiliz Kültür Dil Okulları Kurucu Ortağı Hanefi Çağ kürsüye gelerek özellikle denizcilik gibi uluslararası yapısı olan bir sektör için yabancı dilin çok önemli olduğunu söyledi.

KDZ. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, OboChart SBH Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Kılınçoğlu’na plaket verdi.