Deniz Kuvvetleri Komutanlığının (DzKK) amfibi zırhlı araç ihtiyacını karşılamak için, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) liderliğinde FNSS Ana Yükleniciliğinde yürütülen Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA) Projesi kapsamında geliştirilen 9 adet ZAHA aracı Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Amfibi Piyade Tugayı’na teslim edildi.

Proje kapsamında, FNSS tarafından geliştirilen 23 adet personel taşıyıcı, 2 adet komuta kontrol aracı ve 2 adet kurtarma aracı olmak üzere, toplam 27 adet araç teslim edilecek. FNSS tarafından tasarlanan çift silahlı ÇAKA Uzaktan Komutalı Silah Sistemi, 40 mm bomba atar ve 12.7 mm makineli tüfeği bir arada barındırmasıyla ZAHA personeline zırh koruması altında ateş gücü sağlaması bakımından amfibi birliklere çıkarma harekatlarında önemli bir güç çarpanı olacak.

Silahlı Kuvvetlerin envanterinde bulunan, hem deniz hem de kara için tasarlanmış ilk personel taşıyıcı araç olan, aynı zamanda alabora olma durumunda kendini düzeltme ve zorlu deniz şartlarında operasyon kabiliyetlerine sahip dünyadaki ikinci araç olan ZAHA, Türk kara araçların tasarım kabiliyetlerinin sergilenmesi açısından önemli bir noktayı temsil etmektedir.

Türkiye, ilk savaş uçağı gemisinin tasarımına başladı Türkiye, ilk savaş uçağı gemisinin tasarımına başladı

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi