Danimark , Husilerin deniz taşımacılığına yönelik saldırıları sırasında Kızıldeniz ve Aden Körfezi'nde seyrüsefer özgürlüğünün korunmasına yardımcı olmak amacıyla ABD liderliğindeki deniz koalisyonu Refah Muhafızı Operasyonu'na katılmak üzere Iver Huitfeldt fırkateynini gönderdi.

Fırkateyn pazartesi günü Danimarka'nın Korsør kentinden Akdeniz'e doğru yola çıktı ve Danimarka Parlamentosu tarafından nihai onay alındıktan sonra operasyonel bölgede konuşlandırılma planları yapıldı.

Danimarka Savunma Bakanı Troels Lund Poulsen, ülkenin deniz taşımacılığındaki çıkarları ve Danimarka'ya ait gemilere yapılan önceki saldırılar göz önüne alındığında, Danimarka'nın bölgede deniz güvenliğinin sağlanmasına verdiği desteğin önemini yineledi.

HMM yeni hizmetiyle Çin-Meksika ticaretini hedefliyor HMM yeni hizmetiyle Çin-Meksika ticaretini hedefliyor

Poulsen, "Refah Muhafızı Operasyonu'na yaptığı katkıyla Danimarka, serbest dolaşım hakkını, denizdeki ticaret yollarını ve gemi mürettebatını Yemen'deki Husi hareketinden gelen saldırılara karşı koruma iradesini ve yeteneğini gösteriyor" dedi.

Fırkateynin yola çıkmasından önce Savunma Şefi Flemming Lentfer, mürettebatın hazır olduğundan emin olmak için mürettebatı ziyaret ederek mürettebat göreve hazır olduğunu söyledi.

Yaklaşık 175 kişilik mürettebata sahip fırkateynin şubat başından Nisan 2024 ortasına kadar Kızıldeniz ve Aden Körfezi'nde görev yapması bekleniyor. Danimarka Silahlı Kuvvetleri'nden yapılan açıklamada, fırkateynin kendini savunma ve genişletilmiş kendini savunma yetkisine sahip olduğu ve mürettebatın kendilerini ve yakındaki gemileri saldırılardan korumasına izin verdiği belirtildi. Danimarka, Refah Muhafızı Operasyonu'na ek olarak, grubun gemilere saldırma kapasitesini azaltmayı amaçlayan Husilere karşı Amerikan liderliğindeki saldırı koalisyonu için bir personel subayı sağlayacak.

Fırkateynin mürettebatı yakın zamanda İngiltere'de, gemiyi ve mürettebatı savaş operasyonları da dahil olmak üzere çeşitli görevlere hazırlamak için tasarlanmış altı haftalık bir program olan Filo Operasyonel Deniz Eğitimini (FOST) tamamladı.

Danimarka, haftalar önce Maersk Cebelitarık'a düzenlenen bir saldırı nedeniyle kısa bir aradan sonra Danimarka nakliye devi Maersk'in bölgeden geçişlere yeniden başlamasının ardından, Refah Muhafızı Operasyonu'na katılmak üzere bir firkateyn gönderme planlarını ilk kez aralık ayı sonlarında duyurdu. Ancak Danimarka'nın duyurusunu takip eden birkaç gün içinde konteyner gemisi Maersk Hangzhou Kızıldeniz'de bir füzeyle vuruldu ve bu durum şirketin bölgedeki transit geçişlerini süresiz olarak askıya almasına yol açtı. Geçtiğimiz hafta Maersk, ABD hükümetine ait kargo taşıyan Maersk Line, Limited gemisini hedef alan Husi saldırısının ardından Kızıldeniz'deki ABD bayraklı operasyonlarını askıya almıştı.

Editör: Haber Merkezi