Deniz taşımacılığı devlerinden CMA CGM, Suudi şirketle iş birliğini duyurdu.

CMA CGM, Nisan 2024'ten itibaren geçerli olmak üzere, Suudi Arabistan Cidde İslam Limanı'nı Neom'a, Mısır'daki Sokhna, Ürdün'deki Akabe ve Suudi Arabistan'daki Yanbu'daki Kuzey Kızıldeniz limanlarına bağlayan, NRX (Kuzey Kızıldeniz Ekspresi) hizmetini uygulamaya koyuyor.

Haftalık hizmet, hem Cidde İslami Liman Terminalleri Kızıldeniz Kapısı Terminali (RSGT) hem de DP World Cidde'den (DPW Cidde) yük aktarımı yapan iki gemi ile sağlanacak. Bu hizmetin, bölgenin büyüyen pazar ve ticaret ihtiyaçlarını kolaylaştırmayı ve aynı zamanda kargonun sorunsuz bir şekilde elleçlenmesini ve yerel kuruluşlara sorunsuz bir şekilde teslim edilmesini sağlamayı amaçladığı belirtildi. 

SHIPROUTE-24, denizcileri İstanbul’da buluşturacak SHIPROUTE-24, denizcileri İstanbul’da buluşturacak

İlk sefer 9 Nisan'da Cidde'den 2,100 teu'luk Jin Shun He gemisiyle gerçekleştirilecek. 

CMA CGM'den yapılan açıklamada, NRX'in bu bölgesel limanlarda büyümek isteyen müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak için hizmet vereceği belirtilirken ayrıca Cidde, Neom ve Yanbu arasında güvenilir ve etkili bir alternatif deniz çözümü sunarak karbon emisyonunun azaltılmasına da yardımcı olmayı amaçladığı kaydedildi.

CMA CGM Group Lines Başkan Yardımcısı Olivier Nivoix de iş birliği ile ilgili olarak "CMA CGM, Cidde limanlarını Neom ve Kuzey Kızıldeniz'deki diğer önemli limanların artan pazar ihtiyaçlarına bağlayan bu yükseltilmiş hizmette Folk Maritime ile ortaklık yapmaktan memnuniyet duymaktadır. Bu hizmet sadece Suudi Arabistan'ın Kuzey Kızıldeniz'deki lojistik kapasitesini artırmasına katkıda bulunmakla kalmayacak, aynı zamanda CMA CGM Group'un Mart 2023'ten bu yana Neom Limanı'na doğrudan seferlere öncülük ettiği bu kilit bölgede müşterilerimize daha iyi bir hizmet sunacaktır" açıklamasında bulundu.

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi