Bloomberg'ün ismi açıklanmayan kaynaklara dayandırılan haberine göre, Çinli ve Rus diplomatların Umman'da Husilerin üst düzey isimlerinden Muhammed Abdülselam ile yaptıkları görüşmelerin ardından bir anlaşmaya varıldı. İran destekli Husilerin Süveyş'e güvenli geçiş karşılığında Çin ve Rusya'dan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin diğer üyeleri tarafından kendilerine karşı talep edilen daha sert eylemlerin bazılarını engellemelerini istedikleri bildiriliyor. 

Husiler Ruslara ve Çinlilere ilk kez böyle bir teklifte bulunmuyor. Üst düzey bir Husi yetkilisi İran'da Rus medyasına verdiği demeçte İran'ın iki müttefikine benzer güvenli geçiş taleplerinde bulunmuştu.

Husiler İsrail'le yaklaşık 6 aydır süren savaşta İsrail, ABD ve İngiltere bağlantılı gemilere yönelik bir dizi saldırı düzenliyor. Ancak Husilerin hedef seçiminin çoğu zaman hatalı olduğu, güncel olmayan ya da yanlış gemi veri tabanlarının İsrail, ABD ya da İngiltere ile bağlantısı olmayan gemilere saldırı düzenlenmesine yol açtığı da görüldü. 

Geçtiğimiz hafta Husilerin lideri Abdul Malik El Husi, eylemlerini Hint Okyanusu'na genişletme ve Güney Afrika'ya giden gemileri vurma niyetlerini dile getirdi.

Bugüne kadar yaklaşık 70 ticaret gemisi hedef alındı ve bu da küresel ticaret filosunun Asya ve Avrupa arasında bağlantı kurmak için Afrika kıtası etrafına yönelmesine yol açtı.

MSC İsrail bağlantılı gemilerini Basra Körfezi'nden uzaklaştırıyor MSC İsrail bağlantılı gemilerini Basra Körfezi'nden uzaklaştırıyor

Uluslararası Para Fonu'na göre Süveyş Kanalı'ndan geçen toplam ticaret hacmi 2024 yılının ilk iki ayında bir önceki yıla göre %50 oranında düşerken, Ümit Burnu'ndan geçen ticaret tahmini olarak %74 oranında arttı.

Süveyş Kanalı geçişleri geçen yıl Mısır'a 10,25 milyar dolar gelir getirirken, Süveyş Kanalı İdaresi bu rakamın bu yıl yaklaşık 5 milyar dolara düşebileceğini kabul etti. 

Clarksons Research'ün son verileri, tüm ticari gemi türleri için toplam Aden Körfezi gemi varışlarının aralık ayının ilk yarısında kaydedilen seviyelerin %72 altında olduğunu gösteriyor. 

Editör: Haber Merkezi