Ağustos ayı içerisinde Avustralya Savunma Endüstrisi Bakanı Pat Conroy, yapmış olduğu bir açıklamada Çin’in artan deniz gücüne dikkat çekti. SkyNews tarafından yapılan habere göre Çin’in üretim kapasitesine değinen ve özellikle nükleer denizaltı kabiliyetlerinin altını çizen Conroy, 2030 yılına kadar Çin’in 21 adet nükleer denizaltı üretebileceği ve yaklaşık farklı tipte 200 adet savaş gemisinin olacağını ifade etti.

Özellikle Çin ve ABD arasında artan gerilimin yaşandığı bir dönemde Avustralya’nın deniz gücünün artırılması için acil bir uyarı verildi. Bu kapsamda Avustralya’nın Hint-Pasifik bölgesinde olası bir savaş durumu için yeni teknolojiler geliştirmesi ve yatırım yapması, Avustralya Kuvvetleri’nin geliştirilmesi ve hazırlanması gerektiği çağrısı yapıldı.

ABD'den LNG taşıyıcılarına ve Çin tersanesine yaptırım ABD'den LNG taşıyıcılarına ve Çin tersanesine yaptırım

2022’den beri Avustralya Başbakanı olarak görev yapan Anthony Norman Albanese, konu ile ilgili olarak Çin devleti ile normalleşme çalışmalarının yürütüldüğünü ve Avustralya kuvvetlerinin geliştirilmesinde hız kazanıldığını açıkladı. Yapılan açıklamalarda bir diğer husus ise AUKUS’a çağrı yapılmasıydı. Avustralya’nın savunmasını desteklemek için AUKUS denizaltılarının acilen teslim edilmesi talep ediyor.

AUKUS güvenlik iş birliği

AUKUS güvenlik iş birliği, Avustralya Kraliyet Donanması’na nükleer denizaltı kabiliyetlerinin aktarılması ve Hint-Pasifik bölgesinde güvenlik dengesinin sağlanması için ABD’nin nükleer tahrik teknolojisinin paylaşılmasını içermektedir. Bu oluşumun bir başka önemli özelliği ise ABD’nin, Sovyetler Birliği’nin Sputnik’i fırlatmasının ardından 1958’de imzalanan ABD-İngiltere Karşılıklı Savunma Anlaşması’ndan bu yana ilk kez nükleer tahrik teknolojisini bir müttefikle paylaşmayı kabul etmesidir. AUKUS kapsamındaki ilk girişim, Avustralya Donanması için nükleer enerjili denizaltıların teslim edilmesidir.

Avustralya Hükümeti, AUKUS projesi için ülkenin şimdiye kadarki en büyük savunma sözleşmesi olabilecek Fransız gemi yapımcısı Naval Group’tan denizaltı satın alma niyetini rafa kaldırmıştı. Bu proje Avustralya Kraliyet Donanması’nın mevcut Collins sınıfı denizaltılarının yerini alması amacıyla 2016 yılında Fransa ile 12 adet Attack sınıfı denizaltı filosu için imzalanan sözleşmeyi içermekteydi. ABD Başkanı Joe Biden ve Avustralya Başbakanı Scott Morrison 2021 yılının Eylül ayı içerisinde basın toplantısı düzenlemişti. Yapılan çevrimiçi toplantıda ABD, Birleşik Krallık ve Avustralya’nın katıldığı üçlü güvenlik iş birliği AUKUS anlaşması açıklanmıştı.

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi