Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Pekin'de Yemenli mevkidaşı Shaya Mohsen Al-Zindan ile bir araya gelerek Kızıldeniz ve çevresindeki ciddi güvenlik durumunu ele aldı. 

Wang Kızıldeniz'deki durumun Gazze'de devam eden savaşla doğrudan bağlantılı olduğunu söyledi. 

ABD'deki gözaltı ve demuraj vakaları rekora koşuyor ABD'deki gözaltı ve demuraj vakaları rekora koşuyor

Pekin'deki dışişleri bakanlığından yapılan açıklamada "Çin sivil gemilere yönelik tacizlere son verilmesi ve Kızıldeniz'deki su yollarının güvenliğinin korunması çağrısında bulunmakta ve bu konuda yapıcı bir rol oynamaya devam etmeye hazırdır" denildi. 

Çin son aylarda Kızıldeniz'deki deniz taşımacılığı kriziyle ilgili olarak İran'la diyalog kurdu ancak Husilerin destekçilerinin saldırılarını dizginlemelerini sağlama konusunda pek başarılı olamadı. Gazze'de İsrail'e karşı savaşan Filistinlilerle dayanışma amacıyla başlatılan bir kampanyada Husiler tarafından geçtiğimiz kasım ayından bu yana saldırıya uğrayan 100'den fazla ticari gemi arasında Çin'in gemileri de bulunuyor. 

Geçtiğimiz cuma günü Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) üyesi devletler Kızıldeniz ve Aden Körfezi'nden geçiş yapan gemilere ve denizcilere yönelik devam eden saldırılara derhal son verilmesi çağrısında bulundu.

Londra'da kabul edilen bir kararla IMO'nun Deniz Güvenliği Komitesi, dünyanın en kritik su yollarından birinde seyrüsefer özgürlüğüne doğrudan tehdit oluşturan ve bölgesel ve küresel ticarette büyük aksamalara neden olan saldırıları "yasadışı ve haksız" olarak kınadı. 

Bank of America'nın yeni denizcilik raporunda "Deniz taşımacılığı Kızıldeniz'den büyük ölçüde kaçınmaya devam ediyor," deniliyor ve Kızıldeniz'e dönüşün ancak Nisan 2025'te gerçekleşebileceği belirtiliyor. 

Editör: Haber Merkezi