Çin Ulusal Gemi İnşa Endüstrisi Birliği tarafından açıklanan verilere göre, 2022 yılında gemi çeliği talebi ve üretimi önemli oranda arttı. Söz konusu yılda ülkenin gemi çeliği üretimi yıllık yüzde 22,4 artışla 12 milyon mt’u aşarak 2017’den bu yana ilk kez 10 milyon mt’un üzerine çıktı.

AB'den Rus LNG'sine yaptırım: Türkiye de etkilenecek AB'den Rus LNG'sine yaptırım: Türkiye de etkilenecek

Aynı yıl gemi levhasına yönelik talep yıllık yüzde 24,4 artışla 10,2 milyon mt olurken, gemi profili talebi yıllık yüzde 11,1 artışla 1 milyon mt ve diğer gemi çeliklerine yönelik talep yıllık yüzde 14,3 artışla 800.000 mt seviyesinde kaydedildi.

Ayrıca Çin’de gemi levhası üretimi, ülkede aylık ortalama levha üretiminin 1 milyon mt ile son yedi yıldaki en yüksek seviyesine ulaşmasıyla birlikte keskin bir şekilde yükseldi. 2022’de ülkenin toplam gemi levhası üretimi yıllık yüzde 31,2 artışla 11,91 milyon mt seviyesinde yer aldı.

Öte yandan CANSI, Çin’de gemi levhasına yönelik talebin önümüzdeki yıllarda yüksek seviyelerde seyrederek yıllık 12-13 milyon mt’a ulaşacağını öngörüyor. Ancak demir cevheri, kok ve hurda dahil hammadde arzı yeterli seviyelerde olarak çelik fiyatlarına yönelik desteği zayıflatacağı için gemi levhası fiyatları önümüzdeki yıllarda yatay seyredecek. Öte yandan gemi levhasına yönelik güçlü talep fiyatlarını destekleyecek ve bu nedenle fiyatlarda keskin bir düşüş görülmeyecek.

Önümüzdeki yıllarda gemi levhası fiyatlarının belirli bir aralıkta dalgalanması bekleniyor.

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi