Çin'in ihracatı Nisan ayında yıllık bazda yüzde 8,5 artarak ekonomistlerin beklentilerinin üzerinde artış gösterdi. Nisan ayında Çin'in ihracatı büyümeye devam ederken ithalat ise keskin düşüş gösterdi.

Çin’de ihracat nisan ayında yükseldi ve küresel talebin yüksek faiz oranları ve azalan büyüme oranlarına karşın canlı kalmaya devam ettiğine işaret etti.

Ülkede dolar bazında ihracat Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,5 yükselirken, ithalat yüzde 7,9 oranında geriledi.

Husilerden 'Akdeniz' tehdidi Husilerden 'Akdeniz' tehdidi

Böylece Çin’in dış ticaret fazlası geçen ay 90 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Bloomberg anketine katılan ekonomistler ihracatta yüzde 8 artış, ithalatta yüzde 0,2 düşüş öngörmüştü.

Yükselişin güçlü olmasında, geçen yılın Nisan ayında Şangay ve çevresindeki ana üretim alanları da dahil olmak üzere ülkenin büyük bir kısmının karantina önlemleri nedeniyle kapalı olması etkili oldu.

Artan fiyatlar ve faiz oranları, yüksek stok seviyeleri ve Ukrayna’daki savaşın küresel tüketici talebini frenlemesi nedeniyle geçen yıl rekor kıran Çin’in ihracatının 2023 genelinde ise düşmesi bekleniyor.

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi