Husiler kasım ayı ortalarında İsrail bağlantılı gemileri hedef almaya başlamış, geçen ay iki ülkenin saldırıları bastırmak amacıyla Yemen'i bombalamasıyla hedeflerini ABD ve İngiltere gemilerini de kapsayacak şekilde genişletmişlerdi. Bu olaylar, sigortacıların teminat altına aldıkları taşıyıcılar arasında ayrım yaptığı çok katmanlı bir sigorta piyasasına yol açtı.

Genel tablo karışık olmakla birlikte, piyasada yer alan kişilere göre Çin bağlantılı bazı gemiler transit geçiş sigortası yaptırmak için tekne ve makine değerlerinin %0.35'i kadar az bir meblağ ödemek zorunda kalıyor. Çoğu gemi ise %0,5 ile %0,75 arasında bir ödeme yapıyor ancak bu oran önemli ölçüde değişebiliyor.

Bu indirimler, tekne ve makine değeri 100 milyon dolar olan bir geminin transit geçişi için 150.000 ila 400.000 dolarlık bir tasarruf anlamına geliyor.

Kruvaziyer gemisi protestolar nedeniyle Fransız limanına yanaşamadı Kruvaziyer gemisi protestolar nedeniyle Fransız limanına yanaşamadı

Bu da Çinli taşıyıcıların Asya ve Avrupa arasındaki kestirme yolu nispeten güvenli bir şekilde kullanabilmenin yanı sıra bir avantaj daha elde ettikleri anlamına geliyor. Yüzlerce gemi bölgeden uzak durarak bunun yerine Afrika'nın binlerce mil çevresinde seyrediyor. Saldırıların patlak vermesinden bu yana Çin'e ait gemilerde önemli bir hasar olduğuna dair herhangi bir rapor gelmedi.

Piyasayla ilgili kişiler, bazı sigortacıların hala bu gemileri teminat kapsamı dışında tutmak istediğini, ancak bu gemilerin ihtiyaç duydukları tüm sigortayı almalarının hala mümkün olduğunu söyledi.

Söz konusu kişiler, ABD ve İngiltere bağlantılı bazı gemilerin bölgede sefer yapmaya devam etmesinin, teminat alabildiklerinin kanıtı olduğunu söyledi.

Bazı gemiler ise İsrail, ABD ya da İngiltere ile bağlantıları olmadığını ilan etmeye devam ediyor.

En az 27 gemi, dijital gemi takip sistemlerinde varış noktalarını Çinli sahiplik, mürettebat ya da her ikisini de yansıtan yorumlarla doldurdu.

Husiler geçen ay Rus Izvestia gazetesine verdikleri demeçte Çin ve Rus gemilerinin saldırılara karşı güvende olduğunu, ancak bunun gemilerin taşıdığı yükleri kapsamadığını söylemişlerdi.

Editör: Haber Merkezi