İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Haziran Ayı Meclis Toplantısı’nda konuşan Türk Armatörler Birliği Başkanı Cihan Ergenç, Mayıs ayındaki Meclis toplantısında acentelerle oy çokluğu ile alınan karara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Acentelerle ilgili alınan kararı doğru bulmadığını belirten Ergenç, konunun Meclisin ilgili komitelerinde çalışılarak ve anlaşarak çok daha doğru bir çözümün uluslararası normlara ve kurallara ve yine DTO’nun usul ve esaslarına göre yapılmasının doğru olacağını ifade etti.

IMO Genel Sekreteri: Denizcilere yönelik haksız muamele arttı IMO Genel Sekreteri: Denizcilere yönelik haksız muamele arttı

‘Taslak yeniden değerlendirilsin’ talebi

İMEAK DTO Başkanı Tamer Kıran’dan ve yönetimden taslağın yeniden değerlendirmesini talep eden Ergenç, “Burada armatörler olarak 3’ün 5’in hesabında değiliz. Et-tırnak gibi Türk denizciliğini beraberce ileriye taşımayı amaç ediniyoruz. Usulünde bazı sorunlar olan gözetim ücretiyle ilgili birbirinden çok farklı anlayışlar ve uygulamalar var. Dünyada gözetim ücreti diye bir acentelik ücreti alınmaz. Madem ki denizcilik uluslararası kaidelerle yönetiliyor bizlerin de ülke itibarını da düşünerek Türk denizciliğini uluslararası kurallara adapte etmemiz lazım. Zaten ilgili yönetmelikte iki ayrı gözetim ücreti var. Biri acenteliğin tanımının içine konulduğu gözetim ücreti, diğeri de uluslararası normlara uygun gemi yükleriyle ilgili yapılan sörveylerdir. Gözetim budur. Dolayısıyla bir kargaşa var ve acentelerin alınan liman tarifeleri üzerinde farklı farklı tarifeler geliyor. Şikayetler geliyor. Bu hepimizin görevi. Oturalım hep birlikte konuşarak anlaşarak, gözetim ücretinin acentelerin içine konularak bir çalışma yapılmasını talep ediyorum.

Tamer Kıran: Tek taraflı bakmayın

Ergenç’in ardından konuyu açıklık getirmek isteyen İMEAK DTO Başkanı Tamer Kıran, şunları söyledi: “Bu yönetim olarak aldığımız ve uzun uzun tartıştığımız ve bu çatının en büyük sıkıntılarından birisi olan bir konu. Anlaşamayan iki taraf var. Ve bizim yönetim kurulu olarak bir karar vermemiz gerekiyor. Bizim dönemimizde ilk defa bir karar oy çokluğu ile geçti. Burada armatör dostlarımızın bu konuya daha geniş bakmasına gereksinim var. Çünkü bir tarafta işveren bir tarafta işi alan gibi bir durum var. Tek taraflı bakmayın. Bizim yönetim ve meclis olarak bütün taraflarıyla olayı düşünmemiz gerekiyor. 2008’den beri aynı seviyede olan bir tarifeden bahsediyoruz. Hiçbirimizin geliri 2008 ile aynı seviyede değil.”

7DENİZ - ÖZEL 

Editör: Haber Merkezi