Kriti Ruby gemisinin başmühendisi Konstantinos Atsalis, Sewaren New Jersey'deki bir petrol terminali yakınlarındaki ticari bir gemiden denize yağlı atık boşaltılmasıyla ilgili suçlamaları kabul etti. Kendisi ve ikinci mühendis Sonny Bosito da kayıtlarda tahrifat yaparak bu gemiden kaynaklanan kirliliği gizlediklerini itiraf ettiler.

Atsalis, Newark federal mahkemesinde, geminin petrol kayıt defterinde tahrifat yapmak da dahil olmak üzere, Gemilerden Kaynaklanan Kirliliği Önleme Yasasını (MARPOL) iki kez ihlal etmekle ilgili suçlamaları kabul ederken, Bosito da Gemilerden Kaynaklanan Kirliliği Önleme Yasasını ihlal etmekle ilgili suçlamaları kabul etti.

Bu davada dosyalanan belgelere ve mahkemede yapılan açıklamalara göre Atsalis, gemi mürettebatının geminin makine dairesindeki yağlı atıkları kanalizasyon sistemi aracılığıyla Sewaren'deki bir petrol boşaltma tesisi de dahil olmak üzere denize boşaltarak gerekli kirlilik önleme ekipmanını bilerek atladığını kabul etti. Atsalis ayrıca ABD Sahil Güvenliği tarafından düzenli olarak denetlenen geminin petrol kayıt defterinde bu yasadışı faaliyeti kaydetmeyerek tahrifat yaptığını da kabul etti. Atsalis, Sahil Güvenlik gemiye çıkmadan önce makine dairesi sintine kuyularından kanalizasyon tankına yağlı atık transferi yapmak için kullanılan ekipmanı gizlemeleri için mürettebat üyelerini yönlendirdiğini itiraf etti.

Yardım kamyonları Gazze'deki geçici limandan karaya çıkacak Yardım kamyonları Gazze'deki geçici limandan karaya çıkacak

Buna ek olarak Bosito, geminin denetimi sırasında ABD Sahil Güvenliğine sahte bir yağ kayıt defteri sunulmasına neden olarak yağlı atıkların geminin kanalizasyon sistemi yoluyla denize boşaltılmasını gizlediğini itiraf etti. Bosito, Sahil Güvenlik'in denetiminden önce sintine kuyularından kanalizasyon tankına aktarım yapmak için kullanılan ekipmanı gizlemeleri için mürettebat üyelerini yönlendirdiğini kabul etti.

Suçlamaların her biri en fazla 6 yıl hapis ve 250.000 dolar para cezası ya da suçtan kaynaklanan brüt kazanç ya da kaybın iki katı (hangisi büyükse) cezasını gerektiriyor. Her iki sanık için de cezanın 22 Ekim 2024 tarihinde verilmesi planlanıyor.

Editör: Haber Merkezi