Avustralya hükümetinden yapılan açıklamada, bir hayvan ihracatçısının yaklaşık 14.000 koyun ve 1.500 sığır taşıyan bir geminin Afrika çevresinden İsrail'e bir ay sürecek bir yolculuğa gönderilmesi yönündeki talebini reddettiğini söyledi.

Hayvanların bir aydır gemide olması, onlara yapılan muameleyi işkenceye benzeten hayvan hakları savunucularının tepkisine yol açtı.

MV Bahijah, 5 Ocak'ta Avustralya'dan İsrail'e doğru yola çıktı ancak Yemen'deki Husi milislerinin saldırı tehdidi nedeniyle Kızıldeniz'den geçişi terk etti ve Avustralya hükümeti tarafından eve dönmesi emredildi.

Gemi, hükümetin denize dönüp dönemeyeceğine karar vermesi için bir haftadır Batı Avustralya açıklarında bekliyordu.

Son günlerde yüzlerce büyükbaş hayvan tahliye edildi ancak Avustralya'nın biyogüvenlik kuralları, karaya çıkan tüm hayvanların karantinaya alınması gerektiği anlamına geliyor.

Tarım bakanlığı, ihracatçının başvurusunun Avustralya veya İsrail düzenleme gerekliliklerini karşıladığından veya hayvanların taşınmasının sağlık ve refahını sağlayacağından tatmin olmadığını açıkladı.

Samsung Heavy'den Rus tersanesine dava Samsung Heavy'den Rus tersanesine dava

Karar hakkında daha fazla ayrıntı verilmedi ancak hayvanların sağlık durumlarının hala iyi olduğu belirtildi.

Açıklamada, "Gemideki canlı hayvanlarla ilgili bir sonraki adım, ihracatçının alacağı ticari kararlardır. Bakanlık gelecekteki herhangi bir başvuruyu değerlendirmeye hazırdır" denildi.

Avustralya, geçen yıl yarım milyondan fazla koyun ve yarım milyondan fazla sığır sevk ederek önemli bir canlı hayvan ihracatçısı konumunda. Hükümet önümüzdeki yıllarda canlı koyun ihracatını yasaklamayı planlıyor.

Yaklaşık 60.000 hayvan taşıyan bir başka canlı hayvan gemisi de geçen hafta Ürdün'ün Kızıldeniz'deki Akabe limanına gitmek üzere Avustralya'dan ayrıldı.

Editör: Haber Merkezi