Somalili olduğu tahmin edilen korsanların Navibulgar'a ait Ruen adlı kuru yük gemisini kontrol altında tuttuğu düşünülüyor. Nakliye şirketi Bulgar medyasına yaptığı açıklamada 14 Aralık’tan bu yana gemiyle doğrudan temas kurmadığını söyledi. Güvenlik görevlisinden gelen son sinyal, geminin kontrolünün kendilerinde olmadığı ancak mürettebatın güvende olduğu yönündeydi.

Bulgar televizyonuna konuşan şirketin müdürü Alexander Kalchev, "Kaçıranların bizimle temasa geçmesini bekliyoruz. Geminin en son tespit edildiği bölge korsan bölgesi değil" dedi.

Şirket, 2016 yılında inşa edilen ve Malta'ya kayıtlı olan gemiyle, Umman Denizi'nde Yemen'in Sokotra adasının yaklaşık 380 deniz mili doğusundayken irtibatı kaybetti. 41.600 dwt ağırlığındaki gemi Kore'den Türkiye'ye doğru yol alıyordu. Gemide sekizi Bulgaristan'dan olmak üzere 18 mürettebat bulunuyor.

Haberlerde olayın Yemen'deki mevcut sorunlarla mı yoksa Somali korsanlığının yeniden canlanmasıyla mı ilgili olduğunun henüz netlik kazanmadığı belirtiliyor. Ancak Reuters, Somali'nin Puntland bölgesindeki isyancılarla temas kurduğunu ve isyancıların bir gemiyi ele geçirmeyi başardıklarını söylediklerini bildiriyor.

Gemiden, ele geçirildiği düşünüldükten yaklaşık 24 saat sonra kısa bir AIS iletisi tespit edildi. Daha önceki raporlarda geminin sürüklendiği belirtilmiş, önceki gün de İngiliz güvenlik danışmanı Ambrey geminin düzensiz seyrettiğini söylemişti. Son sinyal geminin 12.3 knot hızla Somali'ye doğru batı yönünde ilerlediğini gösteriyor.

Nakliye ve ticaret ağı büyüdükçe Rusya petrol gelirlerini artırıyor Nakliye ve ticaret ağı büyüdükçe Rusya petrol gelirlerini artırıyor

 Amerika Birleşik Devletleri de Central Park adlı tankere yapılan son baskından Somalili korsanları sorumlu tuttu. ABD Donanmasından bir ekip gemiye çıkan beş kişiyi yakaladı ve bu kişilerle yapılan görüşmenin ardından Somalili olduklarına dair belirtilerin ortaya çıktığını söyledi.

Avrupa ortak güvenlik operasyonu EUNAVFOR dün bir İspanyol destroyeri olan Victoria'nın "daha fazla farkındalık kazanmak ve sonraki eylemleri değerlendirmek için korsanların kaçırdığı iddia edilen gemiye" doğru hızla ilerlediğini bildirdi. Bahreyn'de konuşlu Birleşik Deniz Gücü ile de koordinasyon halinde olacaklarını söylediler.

Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı durumu ele almak üzere uzman bir ekip oluşturdu. Geminin bayrak devleti olan Malta da gelişmeleri izlediğini bildirdi.

Birleşik Krallık Ticaret Örgütü de bugün bir güvenlik uyarısı yayınlayarak Somali açıklarındaki potansiyel korsanlık faaliyetlerine karşı gemileri uyardı.

Söz konusu uyarı 17 Aralık'a kadar geçerli olacak.

Editör: Haber Merkezi