Güneydeki Parana eyaletinde bulunan Paranagua, Brezilya'nın ikinci büyük limanı ve tahıl ve şeker ihracatının yanı sıra gübre ithalatı için de ana merkez konumunda.

Liman, yangının 201 rıhtımının yakınında kontrol altına alındığını, bölgede faaliyet gösteren şirketler hasarları değerlendirip yapıları onarana kadar belirsiz bir süre kapalı kalacağını söyledi.

Yangın, yağmur sezonunun başlangıcında rekor ya da rekora yakın mısır, soya ve şeker mahsulü nedeniyle en yoğun terminallerde tahıl ya da şeker sevkiyatlarını yüklemek için bekleme sürelerinin 40 günü aştığı Brezilya'daki lojistik sorunlarını daha da arttıracak.

ABD merkezli bir şeker tüccarı, "Ticaret, şeker sevkiyatı yapmanın bir yolunu bulmaya çalışıyor," dedi ve Santos limanındaki ana şeker terminali CLI'da bekleme süresinin bir aydan fazla olduğunu, bu sorun lojistiği daha da karmaşık hale getirecek," diye ekledi.

Nakliye acentesi Cargonave Pazar günü yaptığı açıklamada 201 numaralı rıhtımda bulunan bir Cargill gemisinin konveyör bant yangınından etkilenen terminallerden birinden belirsiz bir yük yüklediğini söyledi. Cargonave, bu geminin yüklenecek 2.000 metrik tonluk bir bakiye ile rıhtımdan ayrıldığını ve yola çıkmak için yakıt beklediğini sözlerine ekledi.

Cargonave'nin Pazartesi günü yayınladığı yeni gemi sıralama verilerine göre, 201 rıhtımında Bunge BG.N, Tate & Lyle TATE.L, Raizen RAIZ4.SA, Czarnikow ve Redpath gibi şirketlere ait şeker ve soya unu yüklemek üzere bekleyen dokuz gemi bulunuyordu.

Husiler, Kızıldeniz'de Yunanistan'a ait gemiyi vurdu Husiler, Kızıldeniz'de Yunanistan'a ait gemiyi vurdu

Bu gemilerin başka rıhtımlara taşınmak zorunda kalmaları halinde sıradaki yerlerini koruyup korumayacakları netlik kazanmadı.

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi