Kızıldeniz'de gemilere yönelik Husi saldırıları ve Somali açıklarında artan korsanlık faaliyetleri küresel ticareti sekteye uğratıyor. 2023 yılında küresel deniz ticaretinin %13'ünün bu bölgelerden geçtiği tahmin ediliyor. Ancak saldırılar, bölgeden geçiş yapan gemi sayısını %50 oranında azalttı.

Kasım 2023'ten bu yana, Husilerin Kızıldeniz ve Aden Körfezi'ndeki gemilere saldırmaya başlamasıyla deniz taşımacılığına yönelik tehdit arttı. Eş zamanlı olarak Somali'nin doğu kıyılarındaki korsanlık faaliyetleri de artış gösterdi ve aralık ayından bu yana iki dökme yük gemisi ve birkaç balıkçı gemisi kaçırıldı. Baltık ve Uluslararası Denizcilik Konseyi'nin (BIMCO) yayınladığı rapora göre, bu Somalili korsanlar tarafından altı yıldır gerçekleştirilen ilk başarılı gemi kaçırma eylemi oldu.

Sonuç olarak, Ocak 2024'ten bu yana bölgedeki gemilerde önemli bir azalma yaşandı. Mart ayının ilk üç haftasında Süveyş Kanalı'ndan geçiş yapan gemi sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre %51 azalırken, gros tonajda da %63'lük bir düşüş kaydedildi.

Gemiler etkilenen bölgelerden giderek daha fazla kaçınıyor ve Ümit Burnu çevresinde daha uzun mesafelere yelken açıyor, bu da kargoyu geciktiriyor, arzı daraltıyor ve navlunu artırıyor. Daha uzun mesafeler bunker yağı tüketimini de artırarak sefer maliyetlerini ve karbon emisyonlarını yükseltiyor.

Etkilenen bölgelerde seyretmeye devam eden gemiler de daha yüksek maliyetlerle karşı karşıya bulunuyor. Gemiler can kaybı ve hasar riskiyle yüz yüze olduğundan daha yüksek sigorta primleri ödemek zorunda kalıyorlar. Sonuç olarak, gemilere yönelik artan tehdit, seçilen rota ne olursa olsun ticaret maliyetlerini artırıyor.

Yüksek maliyetlerden kaçınmak ve gecikmeleri sınırlandırmak için nakliyeciler bölgeden geçen yükleri sınırlandırmaya ve etkilenmeyen bölgelerden yapılan ticareti artırmaya çalışabilir. Ancak bu muhtemelen sadece kısmi olacak ve belirli mallarla sınırlı kalacak. Ayrıca, etkilenen bölgelerdeki ülkeler için çatışmayı atlatmak zordur ve mal ithal ve ihraç etme kabiliyetleri zayıfladı.

Ulus devletler Kızıldeniz, Aden Körfezi ve Somali açıklarındaki tehdit seviyesini azaltmak için çaba sarf ediyor. ABD liderliğindeki bir koalisyon ve AB tarafından yürütülen bir denizcilik operasyonu Kızıldeniz'de gemi güvenliğini artırmaya çalışıyor, ancak şu ana kadar sınırlı bir başarı elde edildi. Bu arada Hindistan Donanması da Somali korsanlığıyla mücadelede aktif rol oynamış ve kısa süre önce kaçırılan dökme yük gemilerinden birini kurtardı.

MSC küresel konteyner gemisi kapasitesinde yüzde 20'lik rekor paya ulaştı MSC küresel konteyner gemisi kapasitesinde yüzde 20'lik rekor paya ulaştı

Güvenliği artırma çabalarına rağmen her iki grup da aktif olmaya devam ediyor ve Husiler saldırılarını Hint Okyanusu'ndaki gemilere genişletme tehdidinde bulundu. Bölgede güvenlik önemli ölçüde iyileşmediği sürece gemiler normal rotalarına dönemeyecek. Gemicilik dünya ticaretinin yaklaşık %80'inin taşınmasından sorumlu olduğundan, gecikmelerin ve yüksek maliyetlerin devam etmesi bekleniyor.

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi