ABD’nin Baltimore kentindeki Francis Scott Key Köprüsü’ne çarparak köprünün yıkılmasına neden olan Dali isimli konteyner gemisinin güvertesindeki konteynerler çıkarılmaya başlandı.

Key Köprüsü Müdahale Birleşik Komutanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, konteynerlerin Dali'nin güvertesinden çıkarılmasına bu hafta da havanın elverdiği ölçüde devam edilecek.

Ekipler köprünün geminin pruvası boyunca uzanan bölümlerini kaldırarak geminin hareket etmesini sağlamaya doğru ilerliyor.

Toplamda 32 gemi enkazın her iki tarafındaki geçici kanallardan geçti.

ABD Sahil Güvenlik kaptanı David O'Connell, "Birleşik Komutanlık, kanalı daha büyük ticari trafiğe açmak için yeterli enkazı kaldırmak üzere ana hatlarında eşzamanlı olarak ilerliyor" dedi.

Synergy tarafından yönetilen ve Maersk'e kiralanan Dali, 26 Mart'ta köprüye çarparak altı yol bakım işçisinin ölümüne neden olduğundan bu yana Patapsco Nehri'nde parçalanmış çeliğin altında sıkışmış durumda.

Tuna Nehri'nde gemi kazası: 2 kişi öldü, 5 kişi kayıp Tuna Nehri'nde gemi kazası: 2 kişi öldü, 5 kişi kayıp

ABD Başkanı Joe Biden cuma günü Baltimore'u ziyaret ederek kentin limanının toparlanmasına yardımcı olmak için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Nisan ayı sonuna kadar yetkililer, konteyner mavnaları ve bazı araba taşıyıcıları için tek yönlü trafiğe izin vermek üzere 280ft (80m) genişliğinde ve 35ft (10m) derinliğinde sınırlı bir erişim kanalı açmayı umuyor.

Kalıcı kanalın tamamının mayıs ayı sonuna kadar temizlenmesi ve kullanıma hazır hale gelmesi bekleniyor.

Editör: Haber Merkezi