İzmir'e gitmek üzere Karadeniz Ereğli’de limandan ayrılan ve şiddetli fırtına nedeniyle dün sabah saatlerinde sürüklenerek mendireğe çarpan Türk bayraklı Kafkametler isimli kuru yük gemisinini kayıp mürettebatından bir kişinin cansız bedenine ulaşıldı.

Geceyi bölgede geçiren İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, konuya ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Yerlikaya, “Fırtına gece de devam etti. Rüzgârın hızı 70-75 knot, dalga yüksekliği 8-9 metreyi buluyordu. Kayıp 12 Türk mürettebatın bulunması için ekiplerimiz seferber olmuş durumda” dedi.

Ali Yerlikaya, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün uyarısını da hatırlatarak, “Turuncu kod verilen illerimizde vatandaşlarımızın uyarılara hassasiyetle uymalarını rica ediyorum” ifadelerini kullandı.

"Doğu Karadeniz için en önemli proje Batum-Sarp demiryoludur" "Doğu Karadeniz için en önemli proje Batum-Sarp demiryoludur"

Bakan Yerlikaya açıklamasından kısa bir süre sonra da basın açıklaması yaptı.

Yerlikaya'nın açıklamaları şöyle:

" 11 kayıp mürettebatımız için kıyı emniyetimiz, itfaiye ekipleri hava şartlarını düzelmesiyle kurtarma faaliyetle başlamıştır. Karadan tarama ve gözetleme ile bir mürettebatımızı bulduk. 797 görevli arkadaşımız, 295 araç, 2 uçak, 1 helikopter yoğun bir şekilde havanın müsaade ettiği ölçekte arama kurtarma faaliyetine devam ediyor. Temennimiz kısa zamanda 11 mürettebata ulaşmak. 2 uçağımız keşif ve gözetlemede çalışmalara devam ediyor.

9 kişi hayatını kaybetti

Zonguldak Karadeniz Ereğli’de 3 vatandaşımız, Batman’da 4 vatandaşımız, Diyarbakır’da 1 vatandaşımız hayatını kaybetti. Fırtına sel ve aşırı yağışlardan dolayı toplamda 9 vatandaşımız hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yakınları ve milletimize baş sağlığı diliyorum.

Turuncu uyarı verilen illerden 2009 ihbar yapıldı. Tüm illerde valilerimiz koordinasyonunda faaliyetler sürüyor. Şu an sadece Rize ve Artvin’de turuncu uyarı var."

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi