Azerbaycanlı ve Türk girişimcilerinin kurduğu denizcilik teknolojisi start-up'ı, Singapur'da 11 diğer denizcilik ve teknoloji şirketiyle birlikte deniz kıyısı ekosisteminin sürdürülebilirliğini artırmak için oluşturulan girişime yeni bir partner olarak seçildi.

Bu girişimin liderliğini PaxOcean, PCL ve POSH gibi büyük denizcilik şirketlerinin sahibi olan Kuok Maritime Group yapıyor. Girişim, gemilerin elektriklendirilmesi ve lojistik operasyonların optimize edilmesi yoluyla dekarbonizasyonu hızlandırmayı amaçlıyor ve bu amaçla benzer düşünceli endüstri oyuncularını bir araya getiriyor. Girişimin diğer ortakları arasında Jurong Limanı, Ken Energy, Columbia Ship Management, RMS, ST Engineering ve M1 yer alıyor.

Husiler, Kızıldeniz'de Yunanistan'a ait gemiyi vurdu Husiler, Kızıldeniz'de Yunanistan'a ait gemiyi vurdu

MagicPort Kurucusu ve CEO'su Ali Gara, “Liman ekosisteminde tüm oyuncular için görünürlüğü artıran ve operasyonları iyileştirmeye yönelik bir işbirliği platformu oluşturuyoruz. Singapur'da kıyı ekosistemini dijitalleştirmek ve karbonsuz hale getirmek için bu büyük girişimde aynı fikirde olan büyük oyuncularla partnerlikten heyecan duyuyoruz. Umarız bunu gelecekte örnek bir proje olarak, Türkiye'de, özellikle çok geminin geçtiği Boğaziçi'nde de, tekrarlayabiliriz” dedi.

11 yeni üyenin girişime katılımını resmileştiren imza töreni, Singapur'da gerçekleşti ve Singapur Ulaştırma Bakanı Chee Hong Tat'ın da katılımıyla gerçekleştirildi.

Girişim Malakka Boğazı boyunca Singapur sahilinde geçen çok sayıda büyük gemiye hizmet veren küçük gemiler, tekneler ve ilgili altyapının elektriklendirilmesini hedefliyor. Bu çerçevede sipariş edilen sıfır emisyonlu elektrikli gemiler dünya çapında şimdiye kadar sipariş edilen ilk ve en büyük elektrikli gemilerden olacak.

MagicPort, diğer katılımcılarla birlikte çalışarak, farklı lojistik oyuncularını birleştiren ve planlama ve programlama çözümleriyle operasyon optimizasyonu sağlayan bir dijital işbirliği platformu kuruyor. Bu tür dijital platform sayesinde elde edilen optimizasyon, daha büyük elektrikli gemilerin ekonomik kullanımına olanak sağlayacaktır. Bu tür dijital çözümler, Singapur sularındaki deniz taşımacılığındaki trafiği yüzde 20 azaltabilir.

MagicPort, akıllı ve sürdürülebilir deniz taşımacılığı için deniz operasyonu katılımcılarını dijital bir platformda birleştirmeyi hedefliyor. Bu platformda, gemi sahipleri ve yöneticileri, tedarikçiler, acenteler ve denizciler, ihtiyaç duydukları bilgileri bulup birbirleriyle bağlantılı ve akıllı programlar aracılığıyla çalışabilirler. Amaç, gemi işlemlerinde bulunan büyük zaman ve kaynak israfını ortadan kaldırmaktır. MagicPort, risk sermayesi fonları ve denizcilik şirketleri tarafından desteklenmektedir ve ekibi Azerbaycan, Türkiye, Singapur, Ingiltere ve BAE'de çalışmaktadır.

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi