Avustralya Deniz Güvenliği Ajansı (AMSA), geminin ülkenin en büyük LNG ihracat terminallerinden birini bloke ettiği ve Conoco Phillips Avustralya, Origin Energy ve Avustralya Pasifik terminalinin operasyonlarını aksattığı bir olayın ardından bir LNG taşıyıcısına sert bir ceza verdi. 

Avustralya Deniz Güvenliği Ajansı, Çinli "CESI QINGDAO" adlı LNG taşıyıcısına 180 günlük yasak getirdi.

Haziran 2024'e kadar sürmesi planlanan bu yasak, terminalin düzenli ziyaretçilerinden olan Cesi Qingdao'nun 21 Kasım'da elektrik kesintisine uğrayarak ihracat terminalinde kalması ve diğer gemilerin girişini engellemesi olayına bir yanıt niteliğindeydi. Bu durum terminalin işletmeci enerji sağlayıcısı Origin Energy için önemli kayıplara yol açtı. Origin Energy, birkaç LNG sevkiyatının kaçırılmasından kaynaklanan birikmiş iş yükü nedeniyle üretimde bir azalma olduğunu ve sonuçta üç sevkiyatta gecikmeye yol açtığını bildirdi.

AMSA, olayı Avustralya medyasıyla tartışırken gemiyi "denize elverişsiz" ilan etti.

Gemi "Gladstone Limanı'nda alıkonuldu ve onarım için demir yerine yerleştirildi. Gemi limanda 3 hafta demirli kaldı. Birkaç hafta boyunca AMSA, gemide kapsamlı onarımlar yapıldı. Onarıma ihtiyacı olan dört jeneratörden yalnızca biri, motor üreticilerinin gözetiminde tamamen yeniden inşa edildikten sonra onarıldı. Gemi onarım için denizaşırı Çin'e çekildi.

İngiltere'den gölge filo ve kargo gemilerine ilk yaptırım İngiltere'den gölge filo ve kargo gemilerine ilk yaptırım

AMSA 2023 yılında dokuz yasak uyguladı ancak bu yasak uzun süresiyle dikkat çekiyor. AMSA bu eylemin ciddiyetini "gemi kaptanı ve operatörünün onarım süreci sırasındaki tepkisine" bağladı.

Kararda, uzun süreli yasağın nedeni olarak "AMSA Gözaltı Bildiriminin İhlali" gösteriliyor.

Editör: Haber Merkezi