Tüm ülkeyi derinden sarsan ve 10 ilde büyük yıkıma neden olan Kahramanmaraş merkezi iki büyük depremin ardından denizcilik sektörü yaraları sarabilmek için harekete geçti. 

Sektörün çatı kuruluşu İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) ve gemilere tedarik ve lojistik hizmeti veren AVS Global Ship Supply, acil ihtiyaçlarının karşılanması için kurduğu "Denizcilik Sektörü Afet Lojistik Üssü"nden ilk tır dün hareket etti. 

İMEAK DTO Başkanı Tamer Kıran, Meclis Başkanı Başaran Bayrak ve ve AVS Global Yönetim Kurulu Başkanı Abdülvahit Şimşek koordinasyonuyla gerçekleşen organizasyonda bölgeden talepler doğrultusunda ihtiyaçlar tespit edilerek uygun tırlar hazırlanıp bölgeye gönderilmeye devam edecek. 

"Denizcilik Sektörü Afet Lojistik Üssü"nün hedefi ve deprem bölgelerine gönderilen yardımlarla ilgili 7deniz.net'e değerlendirmelerde bulunan AVS Global Yönetim Kurulu Başkanı Abdülvahit Şimşek, depremin hemen ardından İMEAK DTO Başkanı Tamer Kıran ve Meclis Başkanı Başaran Bayrak ile yapılan istişareler sonucunda lojistik merkezine ihtiyaç duyduklarını ve bunun kurulması için hızlı bir şekilde hareket geçtiklerini belirtti. 

Denizcilik sektörü paydaşlarının farkındalığının çok yüksek olduğuna işaret eden Şimşek, "Bu kendi ana iş kollarımız için ayırdığımız bir depomuz mevcut. Bu depoyu bu süreçte tamamen yardım çalışmalarına ayırdık. Ve sadece denizcilik sektörünün paydaşlarının ihtiyaçlarının karşılanacağı bir koordinasyon merkezi adı altında burayı kullanmaya başladık" dedi. 

Denizcilerden çok yoğun telefon aldıklarını dile getiren Şimşek, "Her taraftan yağmur gibi telefon geliyor. İnsanlar, 'bende bir şeyler yapmak istiyorum acaba ne yapabilirim' diye soruyorlar.  Her şeye sahip olabilirsiniz, paranız ve imkanınız olabilir ama günün sonunda doğru ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak başka bir sorumluluk" diye konuştu. 

Koordinasyonun İMEAK DTO'nun yönlendirmeleriyle AFAD ve Kızılay üzerinden yapıldığını aktaran Şimşek, "Buradaki planlamayı DTO yapıyor. An be an ihtiyaçlar tespit edilip karşılanmaya çalışılıyor.  Tabi bu büyük felaketin kış aylarında yaşanmış olmasının yaratmış olduğu ihtiyaçlar çok daha fazla. İnsanlar evsiz, barınaksız, kıyafeti yok, yiyecekleri yok. Biz de elimizden ne geliyorsa onu yapmaya çalışıyoruz. İlk tırımız yola çıktı. Bu tır Kahramanmaraş, Adıyaman, Gaziantep ve Malatya gibi yerlere gidiyor" ifadelerini kullandı. 

Denizcilik Sektörü Afet Lojistik Üssü'ne yönelik bilgi veren Şimşek, şöyle devam etti: "Buranın sadece lojistik üssü olduğunun bilinmesini istiyorum. Herhangi bir kişiden ayni yardım almıyoruz. Yapmaya çalıştığımız şey bu lojistik merkezinde depremzedelerin ihtiyaçlarını doğru tespit ederek bunun üzerinden doğru alımlar yapmak. Arkadaşlarımızın gönderdikleri yardımları da ihtiyaç duyulan gıda ve gıda dışı ürünlere dönüştürüp bu tırlarla gönderiyoruz."

Depremin bütün ülkeyi yasa boğduğunu ve çok üzücü bir felaket yaşandığını kaydeden Şimşek, depremde hayatını kaybedenlere rahmet ve yaralılara da acil şifalar diledi.

Medkon, sektörde 15. yılını kutluyor Medkon, sektörde 15. yılını kutluyor

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi