Dünyanın hidrojenle çalışan ilk RTG vinci ticari faaliyetlerine başladı Dünyanın hidrojenle çalışan ilk RTG vinci ticari faaliyetlerine başladı

Avrupa'ya gaz taşınmasında en büyük tedarikçi olan Katar Enerji, ay ortasında Bab-el-Mandeb Boğazı ve Kızıldeniz üzerinden yapılan seferleri durdurarak LNG taşıyıcılarını Ümit Burnu etrafında yeniden yönlendirdi.

Oslo merkezli analist Rystad Enerji’ye göre bu, her iki yönde 16 knot hızla yapılan yolculuklara 12 günden fazla ekleniyor. Bunun için geçen yıl olduğu gibi bu yıl da 15-20 geminin aynı miktarda gaz taşıması gerekecek. 

Ancak uzmanlar, şu ana kadar Avrupa depolarında bol miktarda gaz bulunduğunu ve stoklar bir miktar azalmadan önce gaz fiyatları üzerinde yukarı yönlü bir baskının beklenmediğini ifade etti. Yılbaşından bu yana düşmekte olan gemi kiralama fiyatlarının yükselmesi için LNG fiyatlarının artması gerekecek.

Spot fiyatlar aşağıya doğru sürüklendi ve teslimat hacmiyle birlikte zayıflamaya devam edecek gibi görünüyor. Rystad, standart iki zamanlı bir gemi için fiyatların bu ay yaklaşık %23 düştüğünü tahmin ediyor.

LNG filosu bu yıl 70'in üzerinde gemi ile büyüyerek filoyu %10'dan fazla genişletecek. LNG üretimi ise sadece %3 oranında artacak.

Yemen'de bulunan Husi isyancıların ticari gemilere ateş açması nedeniyle Kızıldeniz'den geçiş yapan gemilere yönelik tehlike önemli ölçüde arttı. ABD ve İngiltere'nin askeri müdahaleyle karşılık vermesinin çatışmayı uzatması muhtemel ve ABD, Gazze'deki çatışma devam ettiği sürece Husi militanlarının saldırıları durdurma ihtimalinin düşük olduğunu kabul etti.

LNG sahipleri için bu durumun yaratacağı etki belirsizliğini koruyor. Pek çok şey önümüzdeki günlerde Avrupa LNG stoklarının ne ölçüde ve ne hızda azalacağına ve bu yıl ortalama her altı günde bir LNG taşıyıcısının teslimat yaptığı daha yumuşak bir piyasanın rekor bir teslimat hacmini absorbe edip edemeyeceğine bağlı olacak.

Kaynak: seatrade-maritime.com

Editör: Haber Merkezi