Yasa dışı avlananlar ile satış yapanlara ceza Yasa dışı avlananlar ile satış yapanlara ceza

Tüm Türkiye'de 12 mile kadar olan bölgede 15 Nisan'da başlayacak av yasağı öncesi son balıklar tezgahlarda yerini alıyor. Mersinli balıkçılar, 15 Nisan’a kadar vatandaşları ucuz ve taze balık yemeye davet etti.

1 Eylül 2022'den itibaren Karadeniz, Marmara ve Ege'de bütün tekneler, Akdeniz'de ise gırgır tekneleri avlanmaya çıkarken, 15 Eylül'den itibaren ise tüm Türkiye'de yasak tamamen kalkmıştı. Yasağın kalkmasıyla birlikte denizlere açılan balıkçılar sayesinde tezgahlar bu sezonda balıkla doldu. Yasağın yeniden başlamasına 1 ay kala balıkçılar vatandaşları ucuz ve taze balık yemeye davet etti.

'Balık çeşitliliği 10-15'e düşecek'

Balık sezonu ve fiyatlarla ilgili İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Mersin Balıkçılar Derneği Başkanı Adnan Polat, 15 Eylül'de açılan balık sezonunun 15 Nisan'da sona ereceğini söyledi.

Yasağın başlamasına 1 ay kaldığını kaydeden Polat, "Balık durumu her geçen yıl bir önceki yılı aratıyor. Yine de balığa talep halkımız tarafından gayet iyi. Halkımız artık balığın faydalarını biliyor. 15 Nisan'a kadar taze balıklarımız devam edecek. Bu tarihten itibaren uluslararası avcılık başlayacak. Tabi taze balıklarımız yine olacak ama çeşitte bir azalma olacak. 30-40 çeşit balık yerine 10-15 çeşit balık olacak. Tabii ister istemez balık az çıkacağından fiyatlarda yüzde 10-15 oranında artış olabilir. Bazı balıklarımız o tarihten sonra hiç olmayacak. Barbun, gümüş gibi trol avcılığıyla çıkan balıklar tamamen yasaklanacak" diye konuştu.

'Palamut bolluğu vardı'

15 Nisan'dan sonra taze çıkacak balıkların da olacağını vurgulayan Polat, "Sardalye gibi yılın 12 ayı çıkan bir balığımız var. Bu sene sezonda gümüş, barbun, istavrit ve mezgit gayet bol çıktı. Karadeniz'den hamsimiz geldi. Sezon başında da bir palamut furyası vardı. Palamut çok çıktı. Marmara'dan, Karadeniz'den buraya palamutlar geldi. Hatta bu sene palamut Akdeniz'de de çıktı. Palamut bolluğu vardı. Halkımızda gayet ilgi gösterdiler. 1, 1,5 kilo gelen bir palamutu biz 20-25 liraya verdik. Diğer gıda ürünlerine göre balık fiyatları çok uygun" şeklinde konuştu.

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi