Türkiye’den Milli Savunma Bakanlığı bağlısı ASFAT ve YDA Group ile Kazakistan’dan devlet şirketi Uralsk Plant “Zenit” JSC arasında Hazar Denizi’nde deniz üstü platformların inşasına yönelik bir süredir devam eden görüşmeler nihayete erdi. Taraflar IDEF 23 Fuarının ikinci gününde Milli Savunma Bakanlığı standında bu konuda bir iş birliği anlaşması imzaladı.

Beylikdüzü marinada tekne ile bot çarpıştı: 1 kişi hayatını kaybetti Beylikdüzü marinada tekne ile bot çarpıştı: 1 kişi hayatını kaybetti

Kazak Donanması’nın ihtiyaçlarına yönelik çeşitli deniz araçlarından ana su üstü muharebe gemilerine kadar birçok platformun tasarım ve inşa faaliyetlerini içeren anlaşma, ticari gemiler dahil birçok deniz üstü platformun üretimini sağlamaya imkân veriyor. Anlaşma çerçevesindeki projeler Türkiye ekonomisine büyük bir ihracat katkısı sağlayacak.

Uralsk Plant “Zenit” JSC

Kazakistan Endüstri ve Altyapı Geliştirme Bakanlığına ait bir şirket olan Uralsk Plant “Zenit” JSC su üstü platformlar üreten ve geliştiren bir şirkettir. Zenit, Sovyetler tarafında 1941 yılında kurulmuştur. Sovyetler bahse konu şirkette su üstü araçlar üretmiştir. Sovyetlerin II. Dünya Savaşını kazanmasındaki katkılarından dolayı 1. derece Vatanseverlik Savaşı Nişanı verilmiştir.

5 ila 45 metre arasındaki gemileri tasarlayıp üreten Zenit, Kazakistan Donanması için karakol botu, silahlı gemiler, botlar, sınır gemileri ve motor botlar üretmektedir. Şirket aynı zamanda petrol üreticileri için ve sivil piyasa için de ürünler üretmektedir. Sivil piyasa için endüstriyel amaçlı ürünler üreten firma sofistike makineler, hassas mekanik cihazlar ve özel radyo ekipmanları da geliştirmektedir.(defenceturk)

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi