18 Mayıs Uluslararası Denizci Kadınlar Günü dünya çapında üçüncü kez kutlanıyor. Günün amacı denizcilik sektöründe kadın istihdamını teşvik etmek ve cinsiyet dengesizliğini azaltmaya yönelik çabaları güçlendirmek.

Birleşmiş Milletler'in bir alt kuruluşu olan Uluslararası Denizcilik Örgütü IMO, bu önemli günü ilan etti. Gün 2022 yılından bu yana her yıl düzenleniyor.

Alman Armatörler Birliği (VDR) bugün yaptığı açıklamada, Alman ticaret filosunda sosyal sigorta primine tabi çalışanların oranının o zamandan bu yana %5.8'den %7.1'e yükselmesinin memnuniyet verici olduğunu belirtti.

Alman Armatörler Birliği Başkanı Gaby Bornheim, "Neyse ki Alman denizcilik sektöründe kadınların oranı artıyor. Yavaş ama istikrarlı bir şekilde. Bu iyi bir gelişme. Kadınların oranı %7'nin üzerinde olan Almanya, denizcilik sektöründeki yaklaşık %2'lik ortalama uluslararası kadın oranının oldukça üzerindedir" dedi.

Husilerden Kızıldeniz'de ticaret gemisine saldırı Husilerden Kızıldeniz'de ticaret gemisine saldırı

"Açık bir dengesizlik"

Bornheim, "Ancak hala olmak istediğimiz yerde değiliz. Yaklaşık yarısı kadın olan bir nüfusta, denizcilerin tek haneli bir yüzdesinin kadın olması bariz bir dengesizliktir. Bu oranı arttırmamız gerekiyor" diye konuştu. Alman Armatörler Birliği Başkanı, bu nedenle sektörde "cinsiyet çeşitliliğini" teşvik etme çabalarını sürdürmek istediğini belirtti.

490 kadın yönetim kurulunda

2022 yılında Alman ticaret filosunda sosyal sigorta primine tabi 6.927 çalışanın 400'ü kadındı. VDR verilerine göre 2023 yılında 6.964 çalışanın 485'i (%7) ve bu yıl da 6.952 çalışanın 490'ı (%7,1) kadındı. Kadınlar gemilerde örneğin kaptan, denizcilik veya teknik zabit ya da gemi makinisti olarak çalışıyor.

Bornheim, "Son yıllarda giderek daha yetenekli ve kendini işine adamış kadınların klişelerin üstesinden gelmeyi ve denizcilik sektöründe yer edinmeyi başardığını görmek sevindirici. Denizcilik dünyası erkeklere mahsus değildir" açıklamasında bulundu.

Kaynak: hansa.news

Editör: Haber Merkezi