İngiliz güvenlik firması Ambrey pazar günü yaptığı açıklamada Antigua ve Barbuda bandıralı bir genel kargo gemisinin Aden'in 83 deniz mili güneydoğusunda bir füze tarafından vurulduğunu ve alev aldığını söyledi. Yangın daha sonra kontrol altına alındı.

Daha önce Birleşik Krallık Deniz Ticareti Operasyonları (UKMTO), Aden'in 80 deniz mili güneydoğusunda meydana gelen bir olayla ilgili olarak bir gemi kaptanından rapor aldığını açıkladı.

"Gemi Aden Körfezi boyunca güneybatıya doğru 8.2 knot hızla ilerlerken ön istasyon bir füze tarafından vuruldu. Bir yangın başladı ancak etkisiz hale getirildi,” dedi Ambrey bir tavsiye notunda.

"İkinci bir füze görüldü ancak gemiye isabet etmedi. Olay sırasında civardaki küçük teknelerde bulunan kişiler gemiye ateş açmıştır."

Gemi geri dönüşüm piyasası sıkışmış durumda Gemi geri dönüşüm piyasası sıkışmış durumda

Ambrey geminin rotasını iskeleye çevirdiğini ve hızını arttırdığını belirterek “herhangi bir yaralanma rapor edilmedi” dedi.

UKMTO ayrıca, bir gemi kaptanından Aden'in 70 deniz mili güneybatısında meydana gelen başka bir olayla ilgili bir rapor aldığını söyledi.

UKMTO'nun tavsiye notunda, "Kaptan, geminin kıç kısmına bilinmeyen bir merminin isabet ettiğini ve bunun sonucunda yangın çıktığını bildiriyor. 
Hasar kontrolü devam ediyor” denildi .

Olayda herhangi bir can kaybı rapor edilmediği ve geminin bir sonraki uğrak limanına doğru ilerlediği kaydedildi.

Kaynak: Reuters

Editör: Haber Merkezi