Tanker ticareti takipçisi Kepler'e göre, AB'ye bağlı çok sayıda tanker, Husilerin Yemen'e saldırması riskini önlemek için Afrika'nın güney ucundan yeniden rota çiziyor.

CNBC’ye göre, “Avrupa ülkeleri İsrail-Hamas savaşının suç ortağı olarak görülüyor. Kızıldeniz'de şans denemek yerine Ümit Burnu'nun etrafından dolaşmayı tercih ediyorlar."

Tankerler yavaş hareket ettiğinden, bu durum Orta Doğu'dan Avrupa'ya petrol akışının teslimat süresini birkaç hafta uzatırken, dönüş yolculuğu için gereken süreyi de bir o kadar artırıyor. Bu durum tanker bulunabilirliğini azaltmakta, teslimat maliyetini arttırmakta ve Atlantik havzasındaki diğer tedarikçileri (bazı emtialar için) daha rekabetçi hale getiriyor.

CNBC'ye göre Avrupalı müşteriler dizel tedariki için Amerikan ve Brezilyalı rafinerilere daha sık yöneliyor ve Süveyş'in doğusundaki uzun süreli tedarikçilere olan bağımlılığı azaltıyor.

50. yıla yeni hedeflerle “Merhaba” 50. yıla yeni hedeflerle “Merhaba”

Bu aksama, AB pazarına hizmet veren emtia tüccarları ve rafineriler için yeni bir sorun teşkil ediyor. Avrupa 2022 yılına kadar petrolünün yüzde 20'sini ve ithal ettiği dizelin büyük bir kısmını Rusya'dan temin ediyordu. AB hükümetleri Ukrayna'nın işgalinden sonra bu tedarikleri aşamalı olarak durdurma kararı alarak bir muhalefet sinyali gönderdi ve Rus üreticileri yeni pazarlar bulmaya zorladı. Avrupa, kaybettiği Rus varillerini ikame etmek için Orta Doğu'daki diğer tedarikçilere ve rafine ürünler için Hindistan'a yöneldi. Kızıldeniz'e erişimin artık daha az kesin olmasıyla bu tedarikçiler daha az erişilebilir ve uygun fiyatlı hale gelerek AB'nin tedarikinde başka bir ayarlamaya zorluyor.

Editör: Haber Merkezi