ABD, Çin'den ithal edilen çelik ve alüminyum, elektrikli araçlar, yarı iletkenler, bataryalar, batarya parçaları, kritik mineraller, güneş pilleri, gemiden kıyıya vinçler ve tıbbi ürünlere yönelik gümrük vergilerini artırarak Amerikalı işçileri ve işletmeleri Çin'in 'haksız ticaret uygulamaları'ndan korumayı amaçladığını belirtti.

Panama Kanalı yavaş yavaş normal faaliyetlerine dönüyor Panama Kanalı yavaş yavaş normal faaliyetlerine dönüyor

1974'teki Ticaret Yasası'nın 301. bölümü uyarınca yürürlüğe konan yeni gümrük vergilerinin 18 milyar dolarlık ithalatı etkilemesi bekleniyor ve Biden'ın seçim kaygılarından ve ABD'nin yeni teknoloji ve yeşil sektörlere yayılan büyük güç rekabetinin yaşandığı bir dönemde Çin'in stratejik sektörlerdeki hakimiyetinden duyduğu endişelerden kaynaklanıyor gibi görünüyor.

Başkan Biden, Çin'in adil olmayan ticaret stratejilerini engellemek için Çin'de üretilen gemiden kıyıya (STS) vinçlere ve diğer stratejik sektörlere %25 gümrük vergisi getirmeyi planladığını açıkladı.

Bu yıl yürürlüğe girecek olan yüksek gümrük vergisi oranları, ABD'li işçileri, firmaları ve tedarik zincirlerini korumaya yönelik daha geniş bir stratejinin parçası.

Karar, ABD limanlarının güvenliği ve Çin'de üretilen liman ekipmanlarından kaynaklanabilecek olası siber güvenlik tehditlerine ilişkin endişelerin arttığı bir dönemde alındı.

Çin Komünist Partisi ile yakın bağları olan Shanghai Zhenhua Heavy Industries firması, ABD ve dünya limanlarının önemli bir STS vinç tedarikçisi konumunda.

STS vinçleri, malların gemiden kıyıya taşınmasını kolaylaştırarak liman operasyonları için hayati önem taşıyor.

Ancak, Çin'in vinçleri casusluk amacıyla yerleştirdiği ve kullandığı yönündeki şüphelerin artması nedeniyle ABD limanlarının güvenliğine ilişkin endişeler artmıştır.

Beyaz Saray, Şubat 2024'te ulusal güvenliği artırmayı, tedarik zincirlerini güçlendirmeyi ve liman güvenliğini desteklemek için denizcilik siber güvenliğini geliştirmeyi amaçlayan bir Yürütme Emri yayınladı.

Bunun bir parçası olarak Biden Yönetimi, ABD'de yerli STS vinç üretiminin geri dönüşünü artırmak için 20 milyar dolarlık bir yatırım taahhüdünde bulundu.

Bunu 2025 ve 2026 yıllarında elektrikli araçlarda kullanılmayan yarı iletkenler ve lityum-iyon piller, sabit mıknatıslar, grafit, cerrahi eldivenler ve kauçuk tıbbi ekipmanlara uygulanacak yeni gümrük vergilerinin izlemesi bekleniyor.

Beyaz Saray, Biden'ın daha önce bazı alüminyum ve çelik ürünlerine yönelik gümrük vergisi artışlarının 2024 yılında yürürlüğe gireceğini duyurduğunu söyledi.

Bazı milletvekilleri, veri gizliliği sorunları nedeniyle Çin'in araç tarifelerinde önemli artışlar yapılması ya da tamamen yasaklanması çağrısında bulundu.

Şu anda nispeten az sayıda Çin üretimi hafif hizmet aracı ithal ediliyor.

Biden'ı destekleyen ve siyasi açıdan önemli bir sendika olan Birleşik Otomobil İşçileri, tarife hamlelerinin elektrikli araçlara geçişin haklı olmasını sağlayacağını söyledi.

Editör: Haber Merkezi