ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisi (OFAC), Rus petrolüne uygulanan tavan fiyatı ihlal ettiği gerekçesiyle dört kuruluşa yaptırım uyguladığını açıkladı. Ofis, bir tankeri de yasaklı mal olarak belirledi. Bu, ABD'nin fiyat sınırı ihlallerine yönelik baskılarını sürdürdüğü 2024 yılında OFAC tarafından alınan ikinci fiyat sınırı yaptırım kararı oldu.

Plana dahil olan kuruluşların, tanker NS Leader ile birlikte, Rus petrolüne uygulanan fiyat sınırının ihlal edilmesine katıldıkları iddia ediliyor. Tavan fiyat uygulaması Aralık 2022'de Amerika Birleşik Devletleri, G7, Avrupa Birliği ve Avustralya arasında yapılan ortak bir anlaşmayla başlatılmıştı. Varil başına 60 dolar olarak belirlenen tavan fiyat, Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı finanse etmek için kullandığından şüphelenilen petrol gelirlerini azaltırken istikrarlı bir küresel petrol arzını sürdürmek üzere tasarlanmıştı.

Ancak Kasım 2023'te, BAE merkezli bir kuruluş olan Zeenit Supply and Trading DMCC, NS Leader gemisini kullanarak teslim edilen Rus Ural ham petrolünü varil başına 80 doların üzerinde sattı. Bu gemi yolculuk sırasında kapsam dâhilindeki bir ABD'li tarafından sağlanan hizmetlerden yararlandı.

OFAC'a göre, Zeenit ve BAE merkezli bir başka kuruluş olan Talassa Shipping DMCC, 2023 yılında Rus limanlarına yüklenen gemileri kullanarak Rus menşeli çok sayıda ham petrol kargosunun nakliyesine dâhil oldu. Her iki kuruluş da bir işletme müdürünü paylaşıyor ve Temmuz 2022'de yaklaşık bir hafta arayla kuruldular.

NS Leader Shipping Incorporated adı altında kayıtlı olan NS Leader, Rusya Federasyonu Hükümeti'ne ait. Gemi 2023 yılında Rus limanlarına beş uğrak yaptı. BAE merkezli bir başka kuruluş olan Oil Tankers SCF Mgmt FZCO, NS Leader'ı Eylül 2023'ten bu yana, geminin Rus menşeli üst sınır ham petrol taşıdığı kasım seferi de dâhil olmak üzere yönetti.

Panama Gemi Sicili dijital sorgu hizmetini başlattı Panama Gemi Sicili dijital sorgu hizmetini başlattı

Bu tespitlerin bir sonucu olarak Zeenit, Talassa, NS Leader Shipping ve Oil Tankers SCF, Rusya Federasyonu ekonomisinin denizcilik sektöründe faaliyet gösterdikleri için 14024 sayılı Yürütme Emri kapsamında yaptırıma tabi tutuldu. Birleşik Krallık da Oil Tankers SCF'ye yaptırım uyguladı.

Geçtiğimiz ay OFAC, BAE merkezli bir denizcilik şirketi olan Hennesea Holdings Limited'e ve on sekiz gemisine varil başına 60 dolar fiyat sınırının üzerinde Rus ham petrolü taşıdıkları gerekçesiyle yeni yaptırımlar uyguladı.

Editör: Haber Merkezi