Yük gemisi Dali, 26 Mart'ta ABD'nin Baltimore kentindeki Francis Scott Key Köprüsü'ne çarparak yıkılmasına neden olmuştu. Kazada köprü üstündeki 6 kişi de Patapsco Nehri'ne düşerek hayatını kaybetmişti. 

Baltimore Limanı, 10,000 teu'luk geminin limandan çıkarken güç kaybetmesinden bu yana kapalı tutulurken, Maersk'in ortağı MSC 12 Nisan'da müşterek avarya ilan etme kararını doğruladı.

MSC tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi: "Grace Ocean'ın gemisinin ne zaman ve nereye yanaşacağı ve tahliye edileceği konusunda şu ana kadar herhangi bir belirti iletilmedi, ancak bu karar gemi sahiplerinin kurtarma operasyonlarının, müşterek avarya kapsamında kurtarılan tüm taraflardan katkı bekledikleri yüksek olağanüstü maliyetlerle sonuçlanmasını beklediklerini gösteriyor."

MSC, Londra'daki Richards Hogg Lindley (RHL) genel eksperinin, "hem müşterek avarya hem de kurtarma için avarya eksperleriyle güvenlik düzenlemeleri yapılana kadar" tüm konteynerlerin kendi kontrolleri altında kalacağını söylediğini ekledi.

Bu arada RHL, yük sahiplerini, özellikle konsolide yük taşıyan konteynerler olmak üzere, yüklerini beyan etmeleri için acil olarak temasa geçmeye çağırırken, şirketin konşimentolar ve navlun açıklamaları aracılığıyla tüm münferit gönderileri tanımlaması gerektiğini söyledi.

Ancak nakliyeciler, ticaretin ilk günlerinden kalma çağdışı bir ödeme sistemi olduğunu söyledikleri müşterek avarya ödemeye zorlanmaktan oldukça rahatsızlar.

Küresel Nakliyatçılar Forumu Genel Müdürü James Hookham, köprü çöktüğü için nakliyatçıların yüklerini kaybedeceğini, diğerlerinin ise sevkiyatların geciktiğini ya da gemi köprünün çelik enkazı altında kaldığı için soğutulmuş yüklerin bozulduğunu göreceğini söyledi.

Uluslararası mahkemeden okyanuslarla ilgili karar Uluslararası mahkemeden okyanuslarla ilgili karar

Hookham, "Kazanın bir şekilde bizim hatamız olduğu ve bunun bedelini ödememiz gerektiği düşüncesi hayal kırıklığı ve öfkeye neden oluyor" dedi.

Editör: Haber Merkezi