ABD'nin Maryland eyaletine bağlı Baltimore kentinde Singapur bandıralı "Dali" adlı kargo gemisi, 26 Mart'ta Patapsco Nehri üzerindeki Francis Scott Key Köprüsü'ne çarparak köprüyü yıkmış, köprüde çalışma yapan 6 işçi hayatını kaybetmişti. 

Geminin neden olduğu kaza Baltimore'un yoğun limanındaki deniz trafiğinin çoğunu durdurmuştu. 

26 Mart'tan bu yana üstüne çöken köprü enkazının altında karaya oturmuş vaziyette bekleyen gemi dün yeniden yüzdürülerek birkaç römorkörün rehberliğinde yavaşça limana geri dönmeye başladı.

Yetkililer, Dali'nin muhtemelen birkaç hafta limanda kalacağını ve daha kapsamlı onarımlar için tersaneye taşınmadan önce geçici onarımlardan geçeceğini açıkladı.

Mürettebat, gemiyi hareket etmeye başlamadan yaklaşık 18 saat önce yeniden yüzdürülecek şekilde hazırlamaya başladı.

Bu süreç, karmaşık temizlik operasyonları sırasında gemiyi karada ve sabit tutan çapaların serbest bırakılmasını ve 1 milyon galonun üzerinde suyun dışarı pompalanmasını içeriyordu.

Ekipler, Dali'nin pruvası boyunca uzanan çökmüş köprünün kalan en büyük açıklığını yıkmak için 13 Mayıs'ta kontrollü bir yıkım gerçekleştirdi.

Ukrayna'dan Batum'a feribot seferleri yeniden başlıyor Ukrayna'dan Batum'a feribot seferleri yeniden başlıyor

Dali isimli gemi, 26 Mart'ta gücünü kaybedip köprünün destek kolonlarından birine çarparak altı inşaat işçisinin ölümüne neden olmuştu.

Editör: Haber Merkezi