AB, Rusya'dan ithal etmediği dizel tipi yakıt boşluğunu Orta Doğu ve Asya'dan yaptığı sevkiyatlarla doldurdu.

Avrupa'nın dizel veya gazyağı tipi yakıt ithalatının Şubat ayında yaklaşık 1,55 milyon varil ile Ocak ayı miktarının üzerinde gerçekleşmesi öngörülüyor.

Bu doğrultuda gerçekleşmesi durumunda Şubat ayında bu iki bölgeden gelen akışlar 2016'dan bu yana en yüksek seviyeye ulaşacak.

İran: Hürmüz Boğazı'nı kapatabiliriz İran: Hürmüz Boğazı'nı kapatabiliriz

Vortexa Analisti Pamela Munger, konu hakkında yaptığı açıklamada, "Rus ürünlerinin yokluğu muhtemelen Süveyş'in doğusundaki tedarikçiler için bir fırsat yarattı. 1-18 Şubat tarihlerinde Orta Doğu ve Asya'dan gerçekleşen dizel ithalatının yaklaşık yüzde 60'ı Amsterdam-Rotterdam-Anvers bölgesine yapıldı” dedi.

Bu sebeple, Rusya'dan gelen yakıtın Şubat ayında en az 7 yılın en düşük seviyesinde kalması bekleniyor.

Karar Şubat başında yürürlüğe girmişti

AB ülkelerinin geçen yıl Haziran ayında kabul ettiği Rusya'dan deniz yoluyla taşınan rafineri petrol ürünleri ithalat yasağını içeren yaptırımı, 8 aylık geçiş sürecinin sona ermesiyle 5 Şubat tarihinde uygulamaya girmişti.

5 Şubat öncesinde satılan ve gemilere yüklenen petrol ürünlerinin 55 günlük bir geçiş süreci boyunca yeni kısıtlamalardan etkilenmeyeceği açıklanmıştı. Bu petrol ürünlerinin 1 Nisan'a kadar nihai varış noktasına ulaştırılması ve tankerlerin yüklerini boşaltması istenmişti.

Editör: Cengiz Tepebaş