Mozambik'in Maputo Limanı’ndan Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki (BAE) Al Hamriyah Limanı’na kömür taşıyan Bangladeş bandıralı "MV Abdullah" adlı yük gemisi 12 Mart'ta Hint Okyanusu’nda Somalili korsanlar tarafından kaçırılmıştı. Korsanlara 5 milyon dolarlık fidyenin ödenmesinin ardından, kaçırılan gemi 23 mürettebatıyla birlikte serbest bırakıldı.

Tuna Nehri'nde gemi kazası: 2 kişi öldü, 5 kişi kayıp Tuna Nehri'nde gemi kazası: 2 kişi öldü, 5 kişi kayıp

Hint Okyanusu'ndaki korsanlık operasyonlarını yürüten Avrupa Birliği Deniz Gücü, kaçırılma olaylarında fidye ödenmesi ile ilgili bir uyarıda bulundu.

Somali kıyılarında seyreden gemilere dün yapılan çağrıda, korsanlık tehditlerindeki son tırmanış ışığında teyakkuz halinin arttırılması istenirken, Avrupa deniz kuvvetleri muson döneminin sona ermesinin bölgedeki korsanlık faaliyetlerini daha da kolaylaştırabileceğini ekledi.

Donanma ekibi dün yaptığı açıklamada fidye ödenmesinin yeni bir tekne kaçırma dalgası yaratabileceğini ve bunun da ticari gemilere yönelik saldırılara yol açabileceğini söyledi.

Deniz kuvvetleri silahlı kişiler tarafından ele geçirilen balıkçı teknelerini serbest bırakmış ve diğer saldırı girişimlerini engellemişti. Geçtiğimiz ay Hintli komandolar aralık ayında ele geçirilen Malta bandıralı Ruen adlı gemiye çıktılar ve onu geri aldılar. Rehin alınan 17 kişinin tamamı kurtarıldı ve korsan olduğu iddia edilen 35 kişi yargılanmak üzere Mumbai'ye getirildi.

Somali kıyılarında Xaafuun ile Garacad köyü arasında yer alan ve Ruen ve Abdullah'ın birkaç haftadır demirli bulunduğu Eyl'in kuzeyinde sıcak bir nokta olan birkaç olası korsan kampı tespit eden Atalanta görev gücüne göre 18 kadar tekne kaçırıldı.

Görev Gücü'nün bir güncellemede açıkladığı tipik korsan stratejisi, daha sonra ana gemi olarak kullanılacak olan bir teknenin ele geçirilmesi ve kaçırılmasını içeriyor. Daha sonra normal trafiğin arasına karışıp ana gemiden kayıklarla Doğu Somali kıyılarında 600 deniz mili ya da daha uzakta seyreden gemilere saldırıyorlar.

Somalili korsanların geri dönüşü, Yemen'deki Husilerin de kendi kıyılarından geçen ticari gemilere ateş açtığı ve son altı ay içinde yaklaşık 80 geminin hedef alındığı bir döneme denk geldi.

İlgili Haber: 5 milyon dolar fidye ödendi, gemi ve mürettebat serbest bırakıldı

Editör: Haber Merkezi