Hindistan Donanması, savaş gemisi INS Kolkata'daki özel komandoların 35 Somalili korsanı teslim olmaya zorladığını ve kaçırılan Malta bandıralı Ruen'in mürettebatının yara almadan kurtarıldığını söyledi.

2016 yapımı gemi aralık ayında Somali açıklarında ele geçirilmiş ve 2017 yılından bu yana Somalili korsanlar tarafından ele geçirilen ilk gemiydi.

Bu haftanın başlarında Bangladeşli Abdullah adlı dökme yük gemisi de Hint Okyanusunda Somalili korsanlar tarafından 23 mürettebatıyla birlikte kaçırılmıştı.

Kızıldeniz'de saldırılar sırasında zarar gören denizaltı kabloları onarıldı Kızıldeniz'de saldırılar sırasında zarar gören denizaltı kabloları onarıldı

AB deniz kuvvetleri, kaçırıldıktan 93 gün sonra kurtarılan Ruen'in, Kabir Group'un bir yan kuruluşu olan SR Shipping'e ait dökme yük gemisinin ele geçirilmesinde üs olarak kullanılmış olabileceğini söyledi.

Yaklaşık 40 saat süren operasyon cuma günü donanmanın Ruen'in yolunu kesmesi ve korsanlara teslim olmaları ve gemiyle mürettebatını serbest bırakmaları çağrısında bulunmasının ardından korsanların uluslararası sularda Hint savaş gemisine ateş açmasıyla başladı.

Hindistan Donanması bu yılın başlarında da Somali'nin doğu kıyısında İran bandıralı iki balıkçı gemisini kurtarmış ve Kuzey Arap Denizi'nde Liberya bandıralı Lila Norfolk adlı capesize dökme yük gemisini kaçırma girişimini engellemişti.

Kasım ayından bu yana Aden Körfezi ve Somali Havzasında 20'den fazla gemi kaçırma ya da kaçırma girişimi kaydedildi. Cuma günü itibariyle, şu anda Somali'nin Godob Jiraan kentinin yaklaşık 4 deniz mili açığında demirli bulunan Bangladeşli dökme yük gemisini kaçıran korsanlardan herhangi bir fidye talebi gelmedi.

Editör: Haber Merkezi