22.Ulusal Deniz Kızı Kongresi'nin ikinci günü tamamlandı. Günün ‘’Zabitlikte Başarılı Olmak’’ adlı ilk panelinde; Beşiktaş Denizcilik İnsan Kaynakları Müdürü Kpt. Sadık Nazım Er, Beşiktaş Denizcilik Uzak Yol Kaptanı  Argan Demiralay ve Türkiye Deniz İşletmeleri Kadın Kaptanı Esra Ulutürk  katılımcılarla tecrübelerini paylaştı.

Panelin açılış konuşmasını yapan Sadık Nazım Er, “Denizcilik bir tutkudur eğer bu tutkuyu hissedemezseniz bu mesleği yapamazsınız” dedi. Er, ileriye dönük tavsiyeleri ile mesleğe sahip çıkmak ve çabalamak üzerine vurgu yaptı. Sadık Er, denizcilik gibi; yerinde saymayan, gelişmeye devam eden, sürekli ilerleyen ve kendini yenileyen bir sektörün mensubu olmaktan mutluluk duyduğunu belirtti.

Panelde Esra Ulutürk, Türkiye Denizcilik İşletmeleri hakkında bir sunum yaptı. Çalıştığı gemilerde yaşadığı deneyimleri ve zorlukları aktaran Ulutürk, çalıştığı kruvaziyer gemisinin 1999 depreminde ne kadar işlevsel olduğundan bahsetti. Ulutürk'ün, M. Kemal Atatürk’e ait “En güzel coğrafi vaziyette ve üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye endüstrisi, ticareti ve sporu ile en ileri denizci millet yetiştirme kabiliyetindedir. Bu kabiliyetten istifade etmeyi bilmeliyiz” sözüne atıfta bulması kongre salonunda coşku uyandırdı. Türkiye’de ilk kadın kaptan olma yollarını ve çektiği zorlukları adım adım açıklayarak sözlerine devam eden Ulutürk, Türk bayraklı kruvaziyer gemisinde çalışarak kadın kaptan olmak isteyen denizci kız öğrencilere yol göstererek asla vazgeçmemelerini, pes etmemelerini ve duruşlarını korumalarını tavsiye etti.

Panelde yer alan Argan Demiralay da staj ve stajyerlik hakkında önemli noktalara değindi. Demiralay, "Bir gemide staja başlayacağınız zaman gemide bulunan MARPOL, SOLAS ve güvertede bulunan belgeler hakkında kanunları okumalı ve incelemelisiniz. Teorik ve pratik denizcilikte önemlidir. Gelişmeye devam etmelisiniz. Önemli bir noktaya değinmek isterim, geminin zorluklarından yılmamayın, geri adım atmayın, zorlukların üzerine gidin ve soru sormaktan çekinmeyin" şeklinde konuştu.

Hapag-Lloyd: Konteyner taşımacılığı talebi önemli ölçüde arttı Hapag-Lloyd: Konteyner taşımacılığı talebi önemli ölçüde arttı

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi