MV Dali adlı gemi geçtiğimiz salı günü erken saatlerde Baltimore'daki Francis Scott Key Köprüsü'ne çarparak köprünün Patapsco Nehri'ne yıkılmasına neden olmuştu.

Köprüde bulunan altı inşaat çalışanı hayatını kaybetti. NY Times'ın haberine göre, gemi mürettebatının çarpışmanın ardından zarar görmediği ancak gemiyi terk edemedikleri bildirildi.

İran, Basra Körfezi'nde kaçak yakıt taşıyan petrol tankerine el koydu İran, Basra Körfezi'nde kaçak yakıt taşıyan petrol tankerine el koydu

Rapora göre, gemiyi kurtarmak için yeterli enkaz temizlenene kadar beklemeleri gerekiyor ve haftalarca gemide kalabilirler.

Geminin personelinin, ilgili makamları geminin güç kaybettiği konusunda uyararak araçların köprüden ayrılmasını sağladıkları ve ilave ölümleri önledikleri bildirildi. 

Times'ın haberine göre, tamamı Hintli olan mürettebat, mahsur kalmaya devam ederken muhtemelen geminin bakımını yapmak üzere çalışmalarını sürdürüyor.

Maryland Valisi Wes Moore, işçilerin çöken köprünün bir bölümünü daha küçük parçalara ayırdıklarını, böylece kaldırılabilir hale geldiğini ve diğer gemilerin bölgeye erişmesine izin verdiğini açıkladı.

The Times'a göre, geminin yönetim firması Synergy Marine'e yardımcı olan bir danışmanlık şirketinde çalışan Chris James, mürettebat üyelerinin jeneratörleri çalışır durumda tutmak için yeterli su, yiyecek ve yakıt malzemesine sahip olduğunu belirtti.

James, Sahil Güvenlik ve Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu'nun incelemelerini tamamladıktan sonra mürettebatı değiştirmeyi ve evlerine götürmeyi düşündüklerini açıkladı. 

Karada bulunanlar, gemide sürekli internete erişimi olmayan mürettebat üyeleriyle iletişim kurmak için yenilikçi yollar geliştirdiler.

Kâr amacı gütmeyen dini bir kuruluş olan Baltimore Uluslararası Denizciler Merkezi'nin icra direktörü Joshua Messick, The Times'a yaptığı açıklamada mürettebata iki WiFi hotspot gönderdiğini ve ayrıca kaptana başka bir gemi tarafından teslim edilen bir mektup yazdığını bildirdi. Yaşananlar göz önüne alındığında, mürettebat üyelerinin durumu iyi.

Dali, Singapur merkezli bir şirket olan Grace Ocean'a ait ve Danimarkalı denizcilik devi Maersk tarafından kiralandı. Grace Ocean, 4.700 konteynırla yüklü olarak, kazanın meydana geldiği sırada Sri Lanka'nın Kolombo şehrine doğru yola çıkmıştı.

Editör: Haber Merkezi