Türkiye’nin farklı illerinden yaklaşık 2000 denizci öğrencinin sektör temsilcileriyle bir araya geldiği 11. Ulusal Denizci Öğrenciler Zirvesi’nde; Limanlara yolculuk, Gemi İnşa ve Güverte-Makine panelleri gerçekleşti. Moderatörlüğünü Aqua Chartering Kurucusu Aysu Gürgan’ın yaptığı, TÜRKLİM Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Erdemir ve Galataport İstanbul Liman İşletme Genel Müdür Yardımcısı Figen Ayan’ın yer aldığı Limanlara Yolculuk panelinde birer sunum yaptılar ve öğrencilerin sorularını yanıtladılar.

“Bugünün öğrencileri yarının denizcileri”

 

Limanlara Yolculuk panelinde konuşan TÜRKLİM Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Erdemir, bugünün öğrencilerinin geleceğin sektör yöneticileri olduğunu söyleyerek, “Bugün burada bulunan öğrencilerimiz gelecekte sektörün yöneticileri ve firma sahipleri olacaklar. Bu etkinliğe katılmayı özellikle istedim çünkü sektörün eğitimli ve geleceğe umutla bakan gençlere ihtiyacı var. Öğrencilerin uluslararası bir sektör olan denizcilik için gerekli donanıma sahip bir şekilde mezun olmaları gerekiyor. Bu yüzden okullarda jeopolitik ve uluslararası strateji gibi derslerinde verilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

 

“Yeni bir liman yönetim programına ihtiyaç var”

 

Türkiye’nin önümüzdeki 20-30 yıl içinde liman sayılarının ikiye katlanacağını söyleyen Erdemir, “Ülkemizin yeni bir liman yönetim programına ihtiyacı var. Bu şekilde bir büyüme yerine limanların daha büyük limanlar olarak tek yerde toplanması daha uygun olacağı görüşündeyim. Limanların hinterlandıyla birlikte değerlendirilmesi gerekir. Böylece kıyı şeridi kullanımı konusunda farklı tasarrufların da gündeme gelmesi söz konusu olur” ifadelerini kullandı.

“200 yıl sonra o sahili halkla buluşturduk”

Oturumda yer alan, aynı zamanda MedCruise Birliği Başkanlığı’nı da yürüten Galataport İstanbul Liman İşletme Genel Müdür Yardımcısı Figen Ayan, Galataport hakkında kısa bir sunum gerçekleştirdi. Galaport’un kurvaziyer turizmi açısından dünyanın önemli limanlarından biri olduğunu söyleyen Ayan, “Yaklaşık 200 yıl sonra Galataport’un bulunduğu sahili halkın kullanımına açtık. Bu açıdan bile önemli bir yatırım olan Galataport, dünyanın önde gelen kruvaziyer şirketlerinin uğrak noktalarından biri oldu. Limanda sürdürülebilirlik ve karbon ayak izi konusunda son derece hassas davranıyoruz. Bu konu için gerekli adımları kararlılıkla atıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Öğrencilerin kariyer hedefleri konusunda kendilerinin gerçekte ne istediğine karar vermelerinin önemli olduğunu söyleyen Ayan, “Bundan sonra denizcilikte hangi alanda ilerleyeceğinize karar verirken, iç sesinizi, duygularınızı ve mantığınızı kullanarak doğru kararı vereceğinize inanıyorum. Merakı hayatınızın odağına koyarsanız hangi işi yaparsanız yapın başarılı olursunuz” dedi.  

Trabzon Liman Başkanlığından kurs Trabzon Liman Başkanlığından kurs

Oturum sonunda panelistlere plaketleri verildi.

 

Zirve programı:

 

10.00 Açılış

10.00-10.45 Açılış Konuşmaları

10.45-12.00 Liman Paneli

12.00-12.30 mola

12.30-13.30 Gemi İnşa Paneli

13.30-14.30 öğle yemeği

14.30-15.15 Sunay Akın

15.15-15.45 mola

15.45-16.30 Güverte/Makine Paneli

16.30-17.00 mola

17.00-18.00 İşletme Paneli

 

7DENİZ / ÖZEL