1923 yılındaki inşa edilen 50 metre uzunluğundaki kargo gemisi Leonie, kaptanının uykuya dalmasının ardından Finlandiya'nın güneybatı kıyısındaki Aland takımadalarında karaya oturdu.

100 yaşındaki tahıl yüklü gemi, Godby'den Naantal'a giderken karaya oturdu. Gemideki yük, tanklarda bulunan 800 metreküp yulaf ve altı metreküp hafif yakıttan oluşuyor.

Yanlızca 3 kişilik mürettebat bulunan gemi karaya oturduktan sonra su sızdırmaya başladı.

Kaptan David Saari'nin sorumlu olduğu sırada uykuda olması Finlandiya'nın hala işleyen denizcilik tarihinin bir parçasının karaya oturmasına neden oldu yorumlarına yol açtı.

Alman gemilerindeki kadınların oranı artıyor Alman gemilerindeki kadınların oranı artıyor

Finlandiya medyasına göre, yapılan alkol analiz cihazı testinin binde 0,5'ten fazla alkol göstermesi nedeniyle Saari'nin deniz trafiğinde sarhoş olduğundan şüpheleniliyor. Testi doğrulamak için kan örneği de alındı. Ticari deniz trafiğinde izin verilen maksimum kan alkol seviyesi 0,5'tir.

Saari'nin karaya oturma sırasında dümen başında uyuyakalması nedeniyle iyi denizcilik kurallarına uymadığından da şüpheleniliyor. 

Leonie isimli geminin sahibi Sea Lake Shipping , geminin bulunduğu yerden denize dönebilmesi için kargonun yaklaşık yarısını boşaltarak yakındaki bir gemiyi göndermek üzere Greta Cargo Oy ile temasa geçti. Gemiden alınan yük Naantal'a götürüldü. Gemi su alırken yükün bir kısmı hasar gördü.

Cumartesi öğleden sonra dalgıçlar karaya oturan gemideki hasarı onarmayı başardılar ve geminin kendi gücüyle Hummelvik'e doğru yola çıkmasını sağlandı.

Gemi Cumartesi akşamı erken saatlerde Hummelvik'e ulaştığında, tahılın geri kalanı boşaltıldı ve 100 yaşındaki geminin ana limanına dönebilmesi için daha fazla onarım başlatıldı.

Norveç yapımı Leonie'ye daha önce Greta adı veriliyordu ve daha önce kum ve çakıl taşınıyordu . Gemi Finlandiya'nın son kum mavnasıydı. 

7DENİZ - ÖZEL 

Editör: Haber Merkezi