Tunus açıklarında Afrika'dan Avrupa'ya ulaşmaya çalışırken 41 göçmenin cesedine ulaşıldığı belirtilirken, 18-27 Nisan tarihleri arasında 210 göçmenin cansız bedeninin denizden çıkarıldığı bildirildi.Açıklamada, deniz kuvvetlerinin Safaks, Karkana ve Mehdiyye şehirlerinde 18 ila 27 Nisan tarihleri arasında 210 düzensiz göçmenin cesedine ulaştığı belirtildi.

Yerel makamların işbirliğinde ön çalışmaların yapıldığına dikkat çekilen açıklamada, düzensiz göçmenlerin uyrukları hakkında ayrıntılı bilgi verilmeden bu kişilerin Sahra Altı Afrika ülkelerinden olduğu kaydedildi.

Yaklaşık bir milyon nüfuslu bölgenin merkezi morgunun bulunduğu liman kenti Sfax yetkilileri ise 200'den fazla ceset gelmesi nedeniyle morgdaki kapasite yetersizliği yaşanmasının sağlık sorunu yarattığını vurguladı. 

İtalya'ya 2022 yılında deniz yoluyla yaklaşık 9 bin göçmenin geldiği kaydedilirken, bu rakam 2023'ün ilk dört ayında 36 bin 600'ü aştı.Akdeniz'de Malta ile Tunus arasında yer alan İtalya’ya ait Lampedusa adası, düzensiz göçmenlerin Avrupa’ya göç girişimlerinde ilk durak olarak öne çıkıyor.

Miçotakis'ten 'deniz parkı' açıklaması Miçotakis'ten 'deniz parkı' açıklaması

Her yıl binlerce Afrikalı düzensiz göçmen, daha iyi bir yaşam umuduyla Akdeniz üzerinden Avrupa'ya ulaşmak için Tunus'a geliyor.Uzun yıllar Tunus'ta göçmen mahallelerinde yaşayan Sahra Altı Afrika ülkelerinden gelen göçmenlerin bir kısmı Avrupa'ya ulaşmayı başarırken bir kısmı ise denizde can veriyor.

Editör: Haber Merkezi