Yazı Detayı
25 Ekim 2018 - Perşembe 13:30
 
Denizciliğin her alanı kaos içinde
İbrahim Kocamış
ibrahim@7deniz.net
 
 

“El atına binen tez iner, sokma akıl yedi adım gider” diye bir söz vardır Karadeniz’imizde.

Sanırım 14 senedir DTO toplantılarına katılmışlığım var. Bu sürenin ilk 7 yılı daha seyrekken ikinci 7 yıllık sürede neredeyse toplantı kaçırmadım denebilir. Demem şu ki o dört duvar arasında nelerin tartışıldığına, kimlerin hangi sıkıntılar sebebiyle kürsüye geldiğine ve çözüm önerilerinin neler olduğuna birebir şahidim. “İyilik et denize at, balık bilmezse halik bilir” diyor ve Türk denizciliği adına ifademi vermek istiyorum…

 

Türk bayraklı gemilerimizin sorunları ve bu sorunlarla başa çıkamayan armatörlerimizin yabancı bayrak tercih etmesi, balıkçılarımızın barınak sorunları, amatör denizcilerin çekek yeri sıkıntıları, marinaların vergi ve kira yükü altına perişan olup çareyi hükümetimiz gibi fiyat değişikliğine giderek çözememeleri, üç tarafı denizlerle çevrili güzide ülkemizde utana sıkıla hala cruise limanı talebi, gemi ikmalcilerin prosedür bolluğu ve kendilerini bir türlü anlatamamalarından kaynaklı ilgisizlik nedeniyle Boğazlarımızdan geçen gemilerin sadece 50’sine tedarik yapabilmesi, Kabotaj Hattındaki ÖTV tutarı, yaşlanan koster filomuz, gemi adamlarımızı eğitim ve staj eksiklikleri, bir de tabii ki sorunun ağababası finansman. Tüm bunlar azdı, çok saygıdeğer yöneticilerimiz düşündü taşındı ve bir iki ufak düzenleme daha yaptı. Kılavuz kaptanların yeterlilik ölçüsünde YDS sorunu(bunla ilgili sıkıntının giderileceği belirtildi) ve Türk Boğazlarında demirleme koşullarında değişikliğe gitmeyi uygun gördü. Velhasıl kelam çarşı iyice karıştı.

 

Şu son yazdığım iki sorunu atın kenara diğerlerinin hepsi yıllanmış sıkıntılar. Değerli büyüğüm Abbas Kolçalar ifade ettiği için gönül rahatlığıyla onun söylediği süreyi baz alarak yazacağım. Çekek ve barınma sorunun geçmişi 35 seneymiş. Ne aklım alıyor ne mantığım, hangi sorunun çözümü 35 sene sürer Allah aşkına. Ayıptır, yazıktır, günahtır. Eğer bu Oda 35 senede şu sorunu çözemediyse bence toplanmasının doğru düzgün bir anlamı kalmıyor. Gelin kabaca bir hesap yapalım. Yıl 12 ay. Her ay toplanan meclis ortalama 4 saat sürse yılda 48 saat yapar. Yani beyler ömrünüzün bir yılında Meclis Toplantısına ayırdığınız süre 2 gün. Eğer o odada anlatılan sorunlar, sıkıntılar toplantı biter bitmez kulak arkası edilecekse yılda 2 gün kaybetmeye değmez. Hem de hiçbir şekilde değmez!

 

 

Şimdi görünen o ki az olan sorunlarımıza yenileri de eklendikçe sorunlar sadece dile getirilme safhasında ne yazık ki yılları devirecek. “Davulun sesi uzaktan hoş gelir” edasıyla yazmıyorum bunu. Elbette ki sorunun çözümü sadece Odamızın elinde değil… Belki de elinde ama gerekli adımları atamıyor veya atsa bile sorunu çözecek olan “kamu” yeterince anlamıyor. Ya da onlar denizciliği sizlerden daha iyi biliyor ve aslında her şey çok iyi, sizler abartıyorsunuz. Yani burası bir kısır döngü. Tek diyebileceğim çıkışın bu kapılardan biri olmadığı. Bildiğim ise sonuç değişmediği, sorunlar çözülmediği müddetçe bu sektörün dünya denizcilik arenasında “Ben de varım” diyemeyeceği. Odamızda da yazan, aynı zamanda hem sektörün hem de bürokratların diline pelesenk ettiği “Denizci ülke denizci millet” sözü üzülerek ifade ediyorum ki sadece laftan ibaret. Ne altı ne üstü ne arkası ne de yanı dolu değil! Eğer dolu olsaydı DTO da konuşulan konular yanılmıyorsam şöyle olmalıydı; Endüstri 4.0’ı nasıl yakalarız ve bu alanı nasıl lehimize çevirebiliriz? Akıllı Gemilerle birlikte doğacak eğitimli ve deneyimli insan gücünü nasıl yaratabiliriz? Yenilenebilir enerji konusunda denizlerimizden daha ne kadar faydalanabiliriz? IMO’nun çevre konusundaki hassasiyetini nasıl değerlendirip bu seviyeyi yakalayabiliriz?... Bunlar mevzu bahis olmadığına göre bu konuda diyecek başka bir sözüm yok.

 

Ancak, bir başka konu da var. Son toplantı da farklı bir yol izlendi. Burada beklenti Bakanın katılmasıydı. Fakat Bakan Külliye’ye davet edilince toplantının 16:00 -18:00 arasındaki bölümüne Bakan Yardımcımız Selim Dursun katıldı. Hal böyle olunca da meslek komitesi başkanları konuşmasını Dursun gelmeden önce yaptı. Başkan Kıran’da tüm konuşmaların notunu Bakan Yardımcımız Dursun’a aktardı. Peşi sıra kürsüye çıkan Bakan Yardımcımız, kılavuz kaptanlarla ilgili olumlu bir haber verdi, diğer sorunların notunu aldım, paylaşacağım ve ilgileneceğiz, dedi. Akabinde de Türk denizcilerine, Türkiye’nin denizcilik sektörünü anlattı. Ne kadar gerekliydi sorusunu çözemiyorum. Ama bürokrasideki bu mantıkla hiçbir sorunun çözüleceğine de inanmıyorum!

 

Son olarak denizcilik sektörümüz malum dernek cenneti oldu. Hepsi kendi sorunlarını dile getirmek istiyor. Ancak, “her kafadan bir ses çıktığı müddetçe” yol alınacağını da sanmıyorum. Burada Odamıza görev düştüğü kanaatindeyim. Derneklerimizle hızlıca bir araya gelir, onların sorunları ve çözüm yollarını önce kendi içlerinde tartışır, sonrasında da kamuya iletirse daha çabuk çözüme ulaşılır diye düşünüyorum. En nihayetinde DTO’nun varlık bulma amacı Türk denizciliğinin gelişimi. Hepimiz biliyoruz ki ya yek vücut olacağız ya da kendi kazanımızda kavrulup duracağız…

Kalın sağlıcakla  

 

 

 

 

 

 
Etiketler: Denizciliğin, her, alanı, kaos, içinde,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
24 Nisan 2019
Getirilen her düzenleme sektörün yararına mı yoksa...?
10 Nisan 2019
Bu güzel atmosferi yaratan herkese teşekkürler
28 Şubat 2019
TÜDEV’de havada kalan sorular!
22 Şubat 2019
Tebrikler AVS…
04 Şubat 2019
Canpolat senin DERDİN NE?
24 Aralık 2018
Yine yeni yeniden...
25 Eylül 2018
Nereye kadar –ecek/acak?
19 Eylül 2018
Bağlan sözüne candan, ahde vefa imandan
29 Haziran 2018
Pamuk eller cebe
09 Mayıs 2018
Pruvanız neta, rüzgarınız kolayına olsun!
05 Mayıs 2018
Gemisi karaya oturan Eraydın nereye oynuyor?
13 Nisan 2018
Kimse kaybetmedi! Kazanan “Hepimiz” olduk
02 Nisan 2018
Başkan, dereyi görmeden paçaları sıvadı
20 Şubat 2018
Madem yaktık gemileri…Hadi cümleten geçmiş olsun!
17 Ocak 2018
Beyler şöyle bir kenara çekilin!
08 Ocak 2018
O gece Piri Reis Üniversitesiʹnin konferans salonunda yapılamaz mıydı?
28 Aralık 2017
Sağır sultan bile duydu ama Eraydın bihaber
15 Aralık 2017
“Hepimizin Odası Hareketi” elini taşın altına koymaya hazır!
26 Ekim 2017
“Kol kırılır yen içinde kalır”
19 Ekim 2017
Ferman Başkanımızındır!
22 Eylül 2017
Kalkavancılara ve Kırancılara Soruyorum
20 Eylül 2017
Biraz sakin Beyler!
06 Eylül 2017
Seçime ramak kala sular ısındı
07 Ağustos 2017
DTO Seçimleri İçin Zarlar atıldı (Alea iacta est)
15 Mayıs 2017
Ya alnımızın akıyla yapalım ya da bırakalım şu fuar işlerini
03 Nisan 2017
Neydik, ne olduk, ne olacağız?
17 Şubat 2017
Türk denizciliği yeni rotasında!
30 Kasım 2016
Yurtta sulh, cihanda sulh
31 Ekim 2016
Eğer güneşe akıllıca bakmazsak, karanlık içinde kalırız
12 Ağustos 2016
Demokrasi, insan ırkının ümididir
29 Haziran 2016
“Bu türkü diyor ki, Korkumuz yok!” N.H
25 Mayıs 2015
Enteresan bir ülke Türkiye…
06 Mayıs 2015
Yüzen Otel ile Tatil Keyfi Bir Başkadır
18 Mart 2015
“…Biz zaten bir aile gibiyiz”
23 Şubat 2015
Ülke kazanmasın da kim kazanırsa kazansın!
09 Ocak 2015
2015, Denizcilik Sektörü İçin Yatırım Ve Üretim Yılı Olmalı
30 Eylül 2014
Türkiye Ro-Ro Taşımacılığını Geliştirmeli
08 Eylül 2014
Karadeniz Bölgesi’nin Dünya Ticaretindeki Ağırlığı Artıyor
24 Temmuz 2014
Umut etmek için çok sebebi var insanın
02 Nisan 2014
Türk Koster Armatörleri Güç Birliğine Gitti
03 Şubat 2014
Afrodit: Engin Maviliklerin Köpüklü Başı…
Haber Yazılımı