Haber Detayı
28 Haziran 2019 - Cuma 12:53
 
Zübeyde Hanım Eğitim Gemisi’nde ilk eğitim
KEGM tarafından restore edilerek Anneler Günü’nde açılışı yapılan Zübeyde Hanım Eğitim ve Müze Gemisi, denizcilik eğitimine ev sahipliği yaptı.
Eğitim Haberi
Zübeyde Hanım Eğitim Gemisi’nde ilk eğitim

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü (KEGM) tarafından restore edilerek Anneler Günü’nde açılışı yapılan Zübeyde Hanım Eğitim ve Müze Gemisi, denizcilik eğitimine ev sahipliği yaptı. 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj bayramı kapsamında düzenlenen amatör denizci eğitimi ve sınavında 70 kişi hazır bulundu.

 

İzmir Liman Başkanlığı, KEGM İzmir Müdürlüğü ve İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi işbirliği ile düzenlenen eğitimin açılış törenine İzmir Liman Başkanı Ahmet Apak, İMEAK DTO İzmir Şubesi Meclis Başkanı Kenan Yalavaç ve Yönetim Kurulu Üyesi Hakkı Deniz, KEGM İzmir Şube Müdürü Bülent Şirin katıldı.

 

 

İzmir’de 20 binden fazla amatör denizci

 

Törende konuşan İzmir Liman Başkanı Ahmet Apak, bu yıl 93. yıldönümü kutlanan 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kutlamaları kapsamında, KEGM tarafından İzmirlilerin hizmetine açılan ve Atatürk’ün annesinin adını taşıyan Zübeyde Hanım Eğitim ve Müze Gemisi’nde eğitim düzenlemekten mutluluk duyduklarını ifade etti.

 

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Mehmet Cahit Turhan’ın talimatıyla 2018 yılında başlatılan uygulama ile Cumhuriyetin 100. yılı olan 2023’te 1 milyon amatör denizci hedefi belirlendiğini belirten Apak, bu hedefe doğru koşar adım ilerlediklerini söyledi. Şu ana kadar İzmir Liman Başkanlığı olarak 20 binin üzerinde amatör denizci belgesi verdiklerini açıklayan Apak, haftada iki gün eğitimlerin devam ettiğini kaydetti. Apak, yoğun ilgi nedeniyle yeni başvurular için eğitim ve sınav tarihi olarak Ekim ayını verdiklerini de söyledi.

 

 

Apak, “Bugün Zübeyde Hanım Gemisi’nde eğitim alanlar, Deniz Ticaret Odası’nın üyeleri ve çalışanları. Denizden ekmeğini kazanan insanlar. Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Yusuf Öztürk ile beraber özellikle bu eğitimi denizcilik haftasında planladık. Eğitimi alıp sınavda başarılı olanların artık denizci olduğunu düşünüyoruz. Pruvanız neta, rüzgârınız kolayına olsun, Allah selamet versin” diye konuştu.

 

 

7DENİZ  

 

 

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Zübeyde, Hanım, Eğitim, Gemisi’nde, ilk, eğitim, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı