Haber Detayı
26 Nisan 2019 - Cuma 10:56
 
Zenith Survey, ekibiyle sektörde iddialı bir duruş sergiliyor
Zenith Survey’in pozitif ekibiyle bir araya geldik. Müşteri ilişkilerine ve karşılıklı güvene hayli önem veren ekip hem enerjileri hem de motivasyonları ile sektörde iddialı bir duruş sergiliyorlar. 2015’te kurulan Zenith Survey kısaca; Sigorta sörveyleri, yük sörveyleri, yabancı bayrak tescili, bayrak sörveyleri, gemi değer tespit, risk analiz ve yönetim hizmetlerini sunmaktadır. Şirketin İşletme Müdürü Kaptan Emin Eyvazov, Zenith Suvey’i şu sözlerle özetliyor; “Biz yavaş ve emin adımlarla ilerleyip sağlam bir şekilde büyümeyi hedefleyen bir şirketiz”
Röportaj Haberi
Zenith Survey, ekibiyle sektörde iddialı bir duruş sergiliyor

Öncelikle sizleri tanıyabilir miyiz?

Kaptan Emin Eyvazov: Yaklaşık 10 senedir denizcilik sektöründeyim. Azerbaycan Devlet Denizcilik Akademisi Güverte Bölümünü bitirdikten sonra 5 yıl çeşitli tiplerdeki ticari gemilerde çalıştım. Sonrasında sektöre karada çalışarak devam ettim. STCW kurslarında eğitmenlik hizmeti verirken bir yandan da tekne inşalarında teknik sorumlu olarak görev yaptım. Ardından Azerbaycan Devleti, Liman ve Gemi Denetim Departman Müdürü olarak görev yaptıktan sonra Zenith Survey ile çalışmak için İstanbul’a geldim. Son 3 yıldır, işletme müdürü ve uzman sörvey olarak görev yapmaktayım.

 

Kaptan Sim Gülle: Beykoz Denizcilik Lisesi ve Galatasaray Üniversitesi Deniz Ulaştırma ve İşletme mezunuyum. 5 yıldır denizcilik sektöründeyim. Sektörde çeşitli denizcilik firmalarında çalışırken eş zamanda Karabük Üniversitesi İşletme fakültesini bitirdim. 2 senedir Zenith Survey şirketinde Bayrak ve Class sörveyörü olarak çalışmaktayım.

 

Kaptan Seray Karakaya: Beykoz Denizcilik Lisesi ve Yalova Üniversitesi Yat İşletme ve Yönetimi Bölümü mezunuyum. Üniversite hayatım boyunca su altı dalış ve yelken eğitimleri aldım. Ardından 2 yıl yat kaptanlığı yaptım. Sonrasında İstanbul Üniversitesi Su Altı Teknolojileri Bölümünde eğitimime devam ederken, Zenith Survey firmasında çalışmaya başladım. 3 senedir firmada Teknik Departman ve Personel sorumlusu olarak görevimi yürütmekteyim.

 

Kaptan Hamit Yaz: Ortaköy Anadolu Denizcilik Lisesi devamında Uludağ Üniversitesi mezunuyum. 2004’den beri denizcilik sektöründeyim. 2013’ün sonuna kadar bilfiil denizde çalışmış olup, 2013 sonrası sektöre kadara devam etmeye başladım. Türkiye’de şubesi olan yabancı bir sörvey firmasında 3 seneye yakın çalıştım. Yurt dışında alanımla ilgili çeşitli eğitimler alıp, seminerlere katıldım. Son 2 yıldır Zenith Survey’de sigorta, kargo ve liman gözetim sörveyörü olarak çalışmaktayım.

Zenith’in verdiği hizmetler ve sektördeki diğer firmalardan ayrılan farkları nelerdir?

Kaptan Emin Eyvazov: Denizcilik sektöründe pek çok alanda hizmet vermekte olup temel olarak yabancı bayrak tescili, şirket kurulumları, class sörveyleri, ve bayrak sörveylerini içeren teknik alanlarda ve sigorta sörveyleri, yakıt-yük sörveyleri, değer- tespit sörveyleri, kondisyon sörveylerini içeren diğer alanlarda hizmet vermekteyiz. Ayrıca tersane ekibimiz ile bakım-onarım hizmetleri de sağlamaktayız. Yurt dışında Bakü, Las Palmas, Gibraltar, Ancona ve Dubai’de bulunan ofislerimiz ile de sadece Türkiye pazarında değil dünya pazarında hizmet vermekteyiz. Müşterilerimize, verilecek hizmet hususunda en iyi fiyat-kalite opsiyonlarını sunup, bilgilendirmeleri yapıp, nihai seçimi kendilerine bırakıyoruz. Ekibimizin, denizcilik sektöründeki tecrübesi, çeşitli seçenekler sunabilmesi ve çalışma azmi dışında en büyük avantajlarından biri de çok dilde; İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Arapça, Rusça ve Sırpça hizmet verebilmesidir. Aynı zamanda genç ve dinamik bir kadroya sahibiz. Sinerjisi yüksek iyi bir ekip olduğumuzu söylemek isterim. Tabii yaptığımız işin olmazsa olmazı güven. Güven süreci işin başlangıcından değil bitirilmesine kadar devam etmektedir. Ekibimizde ana gaye Zenith Survey markasını geleceğe taşımaktır. Bu sebeple müşterilerimize sunduğumuz her bir destekte, bilgide, hizmette elimizden gelenin en iyisini ortaya koymaya çalışıyoruz. Tüm bunların, müşterilerimize yansıdığına inanıyorum ki kurduğumuz ilişkiler uzun vadeye yayılmaktadır. Şirket olarak sektörde çok uzun bir geçmişe sahip olmamamıza rağmen iyi bir portföye ulaşmamızı, hizmet kalitemizin temelinde yatan faktörlere borçlu olduğumuza inanıyorum.

Her biriniz farklı bir alanda olduğunuz için sormak isteriz, işinizin olmazsa olmazları nelerdir?

Kaptan Hamit Yaz: Piyasalara baktığınız zaman yüzlerce firma görebilirsiniz. TÜRKAK’ın akreditasyon sistemini incelerseniz en az 150 firma görürsünüz. İnsanlar 150 firma yerine ‘Neden bizi tercih ediyor?’ dersek ilk sırayı yaptığımız işin kalitesi alıyor. İkincisi ise müşteri seçiciliğimiz ve talep edilen her işe girmememizdir. Farklı bir ifadeyle, rekabet anlayışımızı fiyat temelli kurmak istemiyoruz. Yaptığımız iş her ne ise A’dan Z’ye tüm aşamalarını takip ediyoruz. Alınan tüm bilgilerin homojen olarak paylaşılmasını sağlıyoruz. Gemide ya da yükte sörvey yapılması için bilgi ve becerinizin tam olması, gerçekten titiz bir çalışma yapılması gerekiyor. Kurulduğumuzdan bu yana yaptığımız işlerden dolayı ne müşterilerimiz tarafından ne de P&I kulüpler tarafından olumsuz bir geri dönüş almadık. Denizcilikle alakası olmayan kişilerin bu işi yapıyor olmasından dolayı müşteri de armatör de sektör de olumsuz etkileniyor. Geminin sadece ambardan ibaret olmadığını bilen, neyin hasar olduğunu anlayabilen, kısaca işin dilinden anlayan bir ekip gerekli. Bir de tabii ki ulaşılabilir olmak. ‘İşi yaptım bitti’ anlayışı şirket prensiplerimize aykırı bir anlayıştır ve bu sebeple biz; armatörü, limanı ve kiracıyı en pratik ve doğru yolda buluşturan dinamiğiz.

 

Kaptan Sim Gülle: Verdiğimiz hizmetle doğru orantılı olarak diyebilirim ki; İş takibi, dikkat ve ciddiyet önemli bir üçgen oluşturmaktadır. Bazen armatörlerimiz yapılan işin gerekliliği veya alınan sertifikaların zorunlu olup olmadığı hususunda şüpheye düşmektedir. Burada biz devreye girerek, armatörlere en güncel ve sağlıklı bilgiyi iletmekle yükümlüyüz. Bu nedenle alınan sorumluluk, güncel kuralların takibi ve bilgi aktarımı yaptığımız işin en önemli parçasıdır.

 

Kaptan Seray Karakaya: Armatörlerimizin mevcut piyasa şartlarında minimum zarar ve maksimum kar ile çalışabilmesi için gemilerin bekleme süresinin en aza indirilmesi gerekmektedir. Alınması gereken her sertifika ya da yapılacak sörvey için gereken bekleme sürelerinin limitler dahilinde olması için çalışmaktayız. Şirket olarak, müşterilerimize en hızlı, en güvenilir şekilde geri dönüş yapmakta ve gemi personeli için ihtiyaç duyulan sertifikaları, uluslararası portföyümüz sayesinde, özel günler de dahil olmak üzere 24 saat içerisinde kendilerine temin etmekteyiz. Fakat mevcut durumda herhangi bir çözümsüzlük var ise bunu da tereddüt etmeden belirtmek, işin nasıl çözüme ulaştırılacağının yolunu bulup, müşterilerimize aktarabiliyor olmak ve bize duyulan güveni en üst seviyeye taşımak işimizin olmazsa olmazlarındandır.

 

Kaptan Emin Eyvazov: Deniz sektörü sürekli olarak yenilenmeye, araştırmaya yönelik bir sektördür ve artık mesleği bırakmak üzere olan uzman büyüklerimiz bile her şeyi biliyorum diyememektedir. Yaptığımız iş pek çok konuyu bilmeyi, yeterli bilgin yok ise araştırıp öğrenmeyi gerektiriyor. Şirket olarak ‘İşi bilmiyoruz’ deyip kestirip atmak yerine, gerekli araştırmaları yapıp o işi en iyi şekilde öğrenip çözüme ulaştırmaya odaklanıyoruz. Peki, Türkiye’de işlerde çoğu zaman nerede sorun yaşanıyor? Kaptan Sim Gülle: Hobi haricinde deniz sektöründe bulunan çoğu alan, ticari faaliyet için yani para kazanma odaklı yapılmaktadır. 2008’den bu yana sektördeki kriz hem daralmaya hem de psikolojik olarak yorulmaya sebep olmuştur. Yapılması tasarlanan işler tasarruf edilmek amacıyla geçiştirilmiş ya da aspirin tedavisi uygulanmasına yol açmıştır. Esasen var olan kurallar uygulandığı takdirde çözülecek, önemsiz sayılan hususlar büyük sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.

Diğer bir sorun ise bazı Armatörlerin deniz kökenli olmaması veya doğru yönlendirilmemesinden kaynaklanmaktadır. Israrla bilgilendirmeye veya uyarmaya çalıştığımız ama bu uyarılarımızı dikkate almayan pek çok armatörümüz maddi ve manevi zarara uğramıştır. Örneğin; satış evraklarını temiz bulmadığımız veya kondisyonunu uygun görmediğimizi defaatle söylememize rağmen sektör dışındaki insanlara güvenerek gemi alıp zarar eden pek çok armatör bulunmaktadır.

Görünen o ki sizler armatörün de müşterinin de işini iyi bilmek zorundasınız?

Kaptan Hamit Yaz: Bilmek, öngörmek işimizin bir parçasıdır. Gerek armatör firma gerek işletmeci firma gerekse de kiracı firma görevlerini bilmeden işimizi yapamayız. Ayrıca bizleri bu firmalar arasında köprü olarak da düşünebilirsiniz.

 

Kaptan Emin Eyvazov: Ekibimizin tüm bireyleri denizcilik eğitimini tamamladıktan sonra deniz tecrübesi edinerek karada çalışmaya başlamıştır. Haliyle bu durum işe bakış açımıza yansımaktadır. Her birimizin deniz psikolojisini bilmesi, hem gemi personelinin hem de armatörün ruh halini anlamamızı ve kendimizi karşı tarafa daha iyi ifade etmemizi sağlıyor. Bu nedenle, gemiye çıktığımızda ne yapacağımızı kesinlikle biliyoruz.

 

Sürekli değişime uğrayan bir sektör denizcilik. Bu konuda nasıl bir yol izliyorsunuz?

Kaptan Emin Eyvazov: Eğitim, bilgi ve tecrübeyi bir kenarda tutarsak bir o kadar önemli olan diğer faktörün de sektörü takip etmek olduğunu söyleyebilirim. Biz, sadece bugünü değil, geleceğe yönelik uygulamaları da bilmek zorundayız ki, bugünden o adımları atıp, müşterilerimizi bir adım öteye taşıyabilelim. İşimize merak duymalıyız ki öğrenmeye hevesli olalım.

 

Kaptan Sim Gülle: Kalite için eğitim şart! Zenith Survey olarak en önem verdiğimiz noktalardan biri de eğitim. Yöneticilerimiz bu konuda oldukça hassaslar. Gerekliyse yurt dışına gidebiliyor veya fırsat var ise Türkiye’de bu eğitimi alabilme imkanı bizlere sunuluyor.

 

Kaptan Seray Karakaya: Denizcilik sürekli değişim içinde olan bir sektör olup, bizler denizcilik mesleğine iş olarak değil yaşam tarzı olarak bakmaktayız. Sürekli değişim içinde olmak kendimizi devamlı olarak yenilememizi sağlıyor. Böylece elimizden geldiğince sektöre katkıda bulunmaya çalışıyoruz.

 

7DENİZ DERGİSİ ÖZEL RÖPORTAJI

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Cengiz Tepebaş
Etiketler: Zenith, Survey,, ekibiyle, sektörde, iddialı, bir, duruş, sergiliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı