Yunanistan davet edilmediği konferans için şartını açıkladı
Haber
17 Ocak 2020 - Cuma 13:44
 
Yunanistan davet edilmediği konferans için şartını açıkladı
Libya Konferansı'nda davet edilmeyen Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Ankara ile Trablus hükümeti arasında imzalanan anlaşmanın feshedilmeği halde çıkan her tür çözümü veto edeceklerini söyledi.
Dünyadan Haberi
Yunanistan davet edilmediği konferans için şartını açıkladı

Berlin'de yapılması planlanan Libya Konferansı'nda davet edilmeyen Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Ankara ile Trablus hükümeti arasında imzalanan anlaşmanın feshedilmeği halde çıkan her tür çözümü veto edeceklerini söyledi.

 

Alpha TV'ye konuşan Başbakan Miçotakis, 19 Ocak Pazar günü düzenlenecek ve aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 11 devlet ve hükümet başkanı ile Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, Afrika Birliği ve Arap Ligi temsilcilerinin katılacağı konferansla ilgili konuştu.

 

ÖNKOŞULU AÇIKLADI

 

“Yunanistan'ın, konferansta Türkiye'yle imzalanan mutabakatı iptal etme önkoşulu içermeyen hiçbir siyasi çözümü kabul etmeyeceğini” söyleyen Miçotakis, Atina’nın davet edilmemesinden yakınarak, yapılanın “yanlış” olduğunu savundu.

 

Avrupa Birliği'ndeki mevkidaşlarına, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel'e ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'e Libya konusunda ülkesinin tavrını anlatan birer mektup gönderdiğini anlatan Miçotakis, “Libya’daki çıkarlarımızdan ayrı olarak, mektuplar Türkiye ile Libya arasındaki kabul edilemez mutabakata odaklanıyor” dedi.

Miçotakis, bugün Almanya Başbakan Angela Merkel’le bir telefon görüşmesi gerçekleştireceğini de ekledi.

 

“TÜRKİYE SİSMİK GEMİ GÖNDERİRSE, NE GEREKİYORSA YAPACAĞIZ”

 

Türkiye'nin Yunan karasularına sismik gemi göndermesi durumunda ne yapacağını da sorulan Miçotakis, "Ne gerekiyorsa" diyerek, “böyle bir olasılıktan kaçınmak için elinden geleni yapacağını ve Türkiye'yle iletişim kanaların hala açık olduğunu” belirtti.

 

“YUNANİSTAN DAVET EDİLMEDİ”

 

Konferansa ABD, Rusya, Çin, Fransa, Britanya, İtalya, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Mısır, Cezayir, Kongo Cumhuriyeti'nin liderleri çağrılmıştı. Ancak Yunanistan davet edilmemişti.

 

BM, Avrupa Birliği (AB), Afrika Birliği ve Arap Birliği temsilcileri de konferansa katılacak.

 

BM'nin tanıdığı Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin (UMH) Başkanı Fayiz es Serrac ve Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi'ni destekleyen Libya Ulusal Ordusu (LUO) Komutanı Halife Hafter de Berlin'e davet edilenler arasında yer alıyorlar.

 

HAFTER ATİNA'DA

 

Libya'daki milislerin lideri General Halife Hafter, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile görüştü. Güvenlik gerekçeleriyle gizli tutulduğu söylenen ziyarette Dendias ile Hafter akşam saatlerinde özel bir toplantı gerçekleştirdi.

 

Berlin'de 19 Ocak'ta düzenlenecek Libya konulu konferans öncesinde Yunan yetkililerle temaslarda bulunan Hafter'in bugün Başbakan Kiryakos Miçotakis ile görüşeceği söyleniyor.

 

Pazar günü Berlin'de yapılacak Libya konferansına Yunanistan davet edilmemişti. Ana muhalafet partisi SYRIZA, "Konferansa Cezayir ve Kongo bile çağrıldı, ama Yunanistan davet edilmedi. Hükümet, Türkiye’nin uluslararası alanda tek başına kaldığını söylüyor, ama pek öyle olmadığı görülüyor. Yunanistan, egemenlik haklarını ilgilendiren bir konferansa katılamayacak. Hükümetin sorumluluğu büyük" eleştirisinde bulunmuştu.

 

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ise Almanya'ya tepki göstererek, "Yunanistan'ın neden bu sürecin parçası olmadığını anlamıyoruz" demişti.

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Cengiz Tepebaş
Etiketler: Yunanistan, davet, edilmediği, konferans, için, şartını, açıkladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı